Jdi na obsah Jdi na menu
 


NS JÁCHYMOVSKÉ PEKLO

16. 1. 2013

Tato NS je v základním modelu 8,5 km dlouhá a dílky převýšení je hodnocena jako středně obtížná, popřípadě obtížná. S odbočkami na nezahrnuté tábory a doly (Eva, Adam, Barbora, Mariánská), popřípadě speciální stavby (Centrální kompresorovna) lze hravě urazit i přes dvacet kilometrů. Zaměřena je na historii, geologii a lesnictví dané oblasti. V zimním období je neprůchodná. Pokud tedy nejste zimní nadšenec se speciální výstrojí – lyže, sněžnice a podobně.

Na stezce je nainstalováno sedmnáct zastavení s informačními panely. Jejich součástí jsou QR kódy, popřípadě informační systém Taggmanager, které umožňují pomocí „chytrých zařízení“ stažení informací nebo přímo poslech informací o stezce. A to v češtině, němčině a angličtině.

Iniciátorem vytyčení stezky byl jáchymovský Hornický spolek Barbora. Ten ve spolupráci s karlovarské pobočky Konfederace politických vězňů, okresního i krajského úřadu a města Jáchymov vytyčil trasu stezky, v čemž byl nápomocný i Klub českých turistů. Ke slavnostnímu otevření stezky došlo v roce 2001. Původně byl na tento projekt navázán i vznik hornického skanzenu v prostoru okolí štoly č. 1 a dolů Svornost a Josef. Tuto část projektu se ale nepodařilo realizovat. Navíc se v samotném Jáchymově pravděpodobně změnila politická situace a na stezku se začalo zapomínat. Propagace byla nulová a o stezku samotnou se nikdo moc nezajímal a ta tak pomalu mizela z paměti lidí i krajiny.

Obnova stezky byla iniciována a provedena spolkem Političtívězni.cz v letech 2014 – 2015 a spočívala v základní údržbě povrchu, znovuoznačení a v instalaci nových infopanelů s aktualizovaným obsahem. Slavnostní otevření stezky proběhlo 27. června 2015. Tedy v den 65 výročí popravy Dr. Milady Horákové.

Na obnově se podílela řada osob i institucí – přispěvatelé veřejné sbírky na portálu Hit Hit, Nadační fond Avast, spolek Političtívězni.cz, město Jáchymov, kolektivy studentů a jejich lektorů z Katedry geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, resp. z Centra pro výzkum v kulturní a historické geografii (KUHIG) při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, klub Paměti národa, Muzeum Sokolov, pracovníci katedry geografie na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Kmotry stezky se stali bývalí političtí vězni - Hana Truncová, Zdeněk Mandrholec a František Wiendl.

Zastavení s naučnými tabulemi:

č. 1 Úvodní text k NS před kostelem sv. Jáchyma (710 m) + Křížová cesta s Bránou ke svobodě

č. 2 Důl Svornost

č. 3 Hornický skanzen - Štola č. 1.

č. 4 Mauthausenské schody

č. 5 Tábor Svornost (770 m)

č. 6 Městský rybník - Stadtteich

č. 7 Tábor Nikolaj (934 m)

č. 8 Jáchymovské lesy

č. 9 Důl Eduard (900 m)

č. 10 Heinzův rybník

č. 11 Tábory Eliáš I. a II. (840 m, odbočka ke Skautskému kříži 200 m)

č. 12 Skautský kříž

č. 13 Tábor Rovnost (940 m)

č. 14 Důl Rovnost

č. 15 Schweizer

č. 16 Kaplička Matky Boží

č. 17 Kaplička Panny Marie Altöttinské

 

Stránky stezky: http://www.jachymovskepeklo.cz

Informace o obnově stezky najdete zde: http://www.politictivezni.cz/jachymovske_peklo.html

Fotogalerie ze stezky: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/NS_Jachymovske_peklo/