Jdi na obsah Jdi na menu
 


KŘÍŽOVÁ CESTA KE SVOBODĚ

13. 4. 2014

Soubor pomníků připomínající oběti z doby těžby uranových rud a tvořících novodobou křížovou cestu najdeme v parčíku před kostelem sv. Jáchyma a sv. Anny. Křížová cesta ke svobodě se skládá z pomníku Brána ke Svobodě a řady kamenů symbolizujících jednotlivé tábory. Autor cyklu je ak. sochař Roman Podrázský (1943-2001) a ke slavnostnímu odhalení došlo 25. května 1996 za účasti tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla a posvěcena opatem Vítem Tajovským a převorem Hugo Pitelem. Dnes tvoří první zastavení NS Jáchymovské peklo. Nicméně jsem nikde nenašel, podle jakého klíče byly tábory vybírány a jednotlivé kameny řazeny.

 

dsc00266.jpgBRÁNA KE SVOBODĚ - oboustranná plastika a centrální bod Křížové cesty. Zobrazuje zlomenou mříž dopadající na postavu muže klesajícího k zemi s letopočty 1948 – 89 a z druhé strany ženskou postavu.

 

 

 

l---elko.jpgL (Elko) - Jidášův měšec. Prakticky likvidační tábor s Věží smrti - ruční drtičkou uranových rud. Tvořen byl dvěma baráky – jedním primárně pro duchovní a druhý pro válečné veterány ze západu a pro vězně, kteří byli problémoví – např. se pokusili o útěk. Nejmenší a přesto jeden z nejhorších táborů. Dochovaná Věž smrti by se měla stát muzeem otrocké práce vězňů.

barbora.jpgBarbora - trny. Tábor Vršek u dolu Barbora - Nejvýše položený TNP na Jáchymovsku. Pověstný krutými zimami a tzv. chozením v drátě. Ze všech táborů zde byl největší počet úrazů a obětí.

 

 

vojna.jpgVojna - lipová větvička - Příbramsko. Na Příbramsku se tábory budovaly jako zajatecké hned po druhé sv. válce. V roce 1951 byly přeměněny na tábory pro politické vězně.

 

 

rovnost.jpgRovnost - vánoční zvonek. Pracovní tábor zde byl již za II. sv. války. Po válce zde byli internováni váleční zajatci -- 3500 osob. Původně důl Rudolf II., později Werner, po roce 1945 Rovnost. Nechvalně se zde proslavil táborový velitel Albín Dvořák nazývaný Paleček. Zachovalo se několik táborových budov a tzv. Palečkův hrad.

 

elias.jpgEliáš - mříže. Tábory Eliáš I. (Horní nebo Starý) a Eliáš II. pro vězně s kratší délkou trestu. Nacházela se zde úpravna uranové rudy. Společně s doly Adam Eva se ve své době jednalo o největší průmyslový komplex v Československu. Určen pro vězně s kratší délkou trestu.

 

12.jpg12 (Dvanáctka) - svíčka - hornoslavkovský revír. Útěk zdejších dvanácti vězňů popsal jeho účastník Karel Kukal v knize Deset křížů.

 

 

leznice.jpgLežnice - květiny - tábor v Horním Slavkově. Jeden ze čtyř hornoslavkovských táborů umístěný přímo v areálu důlního závodu.

 

 

svornost.jpgSvornost - prameny a slzy - nejstarší a stále funkční důl. Stejnojmenný tábor ležel sedmdesát metrů nad dolem a byl s ním spojen schodištěm o zhruba 240 stupních. Schody byly nazvány Mauthausenským schodištěm nebo Schody smrti. V areálu byla nalezena původní korekce.

 

prokop.jpgProkop - oprátka - hornoslavkovská oblast. Důl a šachta nesly stejné jméno. Poměrně veliký tábor pro 1400 vězňů.

 

 

 

bytiz.jpgBytíz - koule s řetězem - tábor pro 2200 vězňů na Příbramsku. Funkční od roku 1953. Byli sem přeřazováni vězni z rušených táborů, ale např. i z Leopoldova. V roce 1962 se část tábora propadla do jámy o průměru 80 metrů.

 

 

svatopluk.jpgSvatopluk - řetěz - hornoslavkovský revír. Důl a tábor stejného jména pro 1200 vězňů.

 

 

 

marianska.jpgMariánská - růže. Vyšetřovny a korekce byly umístěné v podzemí zrušeného kapucínského kláštera. Tábor sám stál u silnice na Lípu. V blízkosti doly Adam a Eva.

 

 

bratrstvi.jpgBratrství - okovy - jeden z nejstarších jáchymovských dolů mající délku štol a překopů zhruba 80 kilometrů. Šachta, pracovní a ústřední tábor mající stejné jméno. Odsud byli vězni přerozdělováni na jednotlivé tábory. V roce 1954 nahradil funkci ústředního tábora Vykmanov a od roku 1974 je zde úložiště jaderného materiálu.

vykmanov.jpgVykmanov - ostnatý drát. Zdejší vězni stavěli sídliště v Ostrově pro civilní zaměstnance jáchymovských dolů. Pro špatné hygienické podmínky, nedostatečnou stravu a časté osobní prohlídky a dlouhotrvající nástupy bez ohledu na počasí zde podmínky byly srovnatelné s tábory u šachet.

 

nikolaj.jpgNikolaj - spoutané ruce. Zde se rovněž aplikovalo chození v drátě - tzv. "Jáchymovský autobus". Jeden z největších táborů. Vězni pracovali na dole Eduard.