Jdi na obsah Jdi na menu
 


DŮL EVA

Důl Eva Apfelbaum (Evina jabloň) zmiňuje ve svém díle Sarepta jáchymovský kazatel Johann Mathesius. Popisuje nález stříbrných drátů "jak husí brk silných a půl lokte dlouhých". Tento důl se nacházel v sousedství osady Werlsgrün (Zálesí). V roce 1801 stát vykupuje mimo jiné i podíly v tomto dole a stává se tak jeho jediným vlastníkem. Již v roce 1850 je ale důl uzavřen a obyvatelé Zálesí zde zaměstnaní odchází nebo se vrací k zaměstnání při chovu dobytka nebo k lesním pracím.

Při průzkumu podloží provedeném v roce 1947 byly nalezeny indicie o přítomnosti uranových rud, a proto byl starý důl zrekonstruován na důl Eva. Po roce 1950 zde byli k práci nasazeni vězni z táborů Eliáš a Mariánská.

Kovová těžní věž byla vysoká 21 metrů. Třídírna rudy byla v dřevěné budově o půdorysu 20 x 15 metrů. Rozměry oploceného prostoru na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku byly cca. 400 x 400 metrů. Plot byl tři metry vysoký, dvojitý, z ostnatého drátu. Pětimetrové ostřelovací pásmo bylo mezi ploty a na vnější straně oplocení. Po obvodu dolu stálo 7 strážních věží se světlomety, na dvou byl navíc lehký kulomet. Každých pět metrů byl osvětlovací stožár (200W žárovka).

Po ukončení těžby uranu došlo v rámci rekultivace území a zahlazení stop po masívní těžbě uranu k zajímavé situaci. Bylo rozhodnuto, že opuštěné budovy převezme ONV Most a ten zde zřídí Školu v přírodě. Na místě dílen tak vznikly učebny, nad těžní jámou byla ze strojovny přestavěna tělocvična a z vězeňských baráků se staly ložnice, kuchyň a jídelna. Tato ŠvP fungovala ještě počátkem devadesátých let dvacátého století. Dnes jsou z budov pouze torza.

Fotogalerie (Autor: https://www.facebook.com/pwrdbynature/) najdete zde: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Dul_Eva/