Jdi na obsah Jdi na menu
 


FRANZ REHN A JEHO ODKAZ

Znáte domy Franze Rehna? Nebo jinak, znáte vůbec Franze Rehna? Nic si z toho nedělejte, já také ne. A přesto kolem jeho práce chodí každý návštěvník i obyvatel Jáchymova a jeho práce by mohla být chloubou města. Nicméně o samotném Rehnovi se toho ve městě moc neví.

Franz Rehn se narodil v roce 1878 v Ústí nad Labem a do Jáchymova přišel po studiu střední stavební školy jako dvacetiletý. Bydlel u rodiny Klierových v domě č.p. 272 v pronajatém pokoji. Ačkoliv neměl vysokoškolské vzdělání, pracoval na stavebním úřadu. V roce 1903 se oženil s Emilií Klier a od roku 1906 pracuje jako projektant. V roce 1910 bys zvolen zástupcem Spolku Němců v Čechách (Bund der Deutschen in Böhmen). Postupně se stal významným podnikatelem a stavebníkem. Vlastnil například zemědělskou usedlost s pilou a mlýnem v Horním Žďáru nebo lom na kámen při silnici z Jáchymova na Suchou. Kromě toho ale vypracoval řadu plánů významných jáchymovských domů.

Kromě stavby vil na úbočí Šibeničního vrchu (Galgenberg – Panoráma) se podílel na výstavbě hotelu na Klínovci, postavil vilu Dagmar v ulici Palackého nebo vily Dalibor a Bohemia v ulici Lidická. Dodnes se zachovala i řada plánů na obnovu patricijských domů v nejstarší části Jáchymova.

Na popud předsedy Ústředního spolku pro Krušnohoří J. R. Sobitschka (majitel továrny na výrobu rukavic z Loučné pod Klínovcem) Rehn na Klínovci v roce 1906 přistavěl na původní konírnu další patro. To bylo určeno pro potřeby vojska, které zde podstupovalo lyžařský výcvik. Konkrétně se jednalo o jeden důstojnický a jeden poddůstojnický pokoj a veliký sál pro řadové mužstvo. Na Klínovec se Rehn ještě vrátil, a to poté, co jedna z budov hotelu v roce 1929 vyhořela. Právě Rehn dal hotelu jeho dnešní podobu.

Od roku 1912 do počátku I. sv. války Rehn vypracovává plány řady domů, které následně i staví. V letech 1912 – 1913 staví pension Rosenhof, který vlastnil a v jeho sousedství postavil v roce 1914 pro Josefa Wahla Kurhaus Astoria. Po válce k nim přistavěl ještě pension Marienheim (od roku 1927 Vila Heiner). Ty byly nakonec propojeny společně s Vilou Seidl do dnešního lázeňského domu Astoria. V červenci roku 1912 vypracoval Rehn plány pro sládka jáchymovského měšťanského pivovaru Johanna Chromého. Tato stavba byla realizována nad tehdejším nádražím v letech 1912 – 1914. Prakticky zároveň v letech 1913 – 1914 navrhl a postavil na protějším svahu Vilu Dagmar pro restauratéra Chaima Faklera z Karlových Varů. Další plánovaný rozvoj vilové čtvrti znemožnilo vypuknutí I. světové války.

Po vzniku samostatného Československa a stabilizaci poměrů v pohraničí se Rehn okamžitě ujímá iniciativy a staví pro sebe a svou manželku Margaret (Gretl) pension Sonnenhof. Tento dům byl v dokumentech zapsán jako výlučné vlastnictví právě jeho manželky. V roce 1929 potom v sousedství bývalého popraviště projektuje pro hoteliéra Raimunda Mayera pension. Ten byl známý jako Vila nebo Restaurant Mayer a jedná se o dnešní Hotel Panorama. O rok později staví Frendenheim (pension) Dalibor a dnes již neexistující Vilu Bohemia (ustoupila stavbě Hotelu Běhounek).

V meziválečném období dále Rehn realizoval na Frühtelwiese v sousedství bývalého stříbrného dolu Golden Rose projekt dělnických domků a rodinných dvojdomků. Za II. sv. války byla oblast pojmenována jako Rosenberg I., II. a III.. Dnes se jedná o ulice Husova, Žižkova a Komenského. Ubytováni zde byli převážně dělníci z Tabákové továrny a Továrny na uranové barvy. Ještě v období těžby uranu byla oblast známa jako Rehnova kolonie.

Mezi nejvýraznější stavební zásahy v horní části města patří úprava lékárny (č. p. 131). Do původní barokně rokokové fasády Rehn začlenil nový vstupní portál rámovaný polosloupy s iónskými hlavicemi a na mohutné kladí umístil reliéf Permona.

Postupně Rehn na svahu Šibeničního vrchu vystavěl většinu dodnes stojících budov.

V ulici:

Dvořákova – Haus Heimat (čp 930) a Hotel Mayer (čp 931)

Smetanova – Haus Braunstein (čp 401 + 402), Haus Waldfrieden (čp 790), dům čp 791, Haus Almenrausch (čp 833), Haus Hohenstein (čp 834)

Mánesova – Fremdenheim (pension) Fürst (čp 852), Haus Baldur (čp 853), Haus Phonix (čp 892 + 893), Fremdenheim Marianne (čp 923)

Štěpova – Fremdenheim Grania (Urania) (čp 949), Haus Chromy (čp 756), Fremdenheim Sonnenhof (čp 920).

Výraznými stavbami jsou i Vila Carmen a Vila Olympia, popřípadě vypracované plány obnovy či rekonstrukce historických domů.

V roce 1925 zemřela Emilie, která je jako jediná členka pohřbená na místním hřbitově. Je poměrně smutným místním zvykem, že jediné, co dnes Franze Rehna připomíná, je rozpadající se rodinná hrobka na místním hřbitově. Na té najdeme pouze jméno jeho první manželky Emilie, protože sám stavitel s rodinou (druhá manželka – mimochodem mladší sestra Emilie, dcera a synové) musel po druhé světové válce do odsunu. Nicméně právě tato hrobka svědčí o významu Franze Rehna. Významu pro město, kde několik desetiletí působil a které na něj skoro zapomnělo.