Jdi na obsah Jdi na menu
 


RADNICE

2. 5. 2012

 

radnice.jpg

Když prudce se rozvíjejícímu městu přestala kapacitně i reprezentativně postačovat původní radnice na Brottmarktu (Chlebný trh – dnešní Slovany), hledala městská rada řešení. Nakonec v roce 1531 od Jeronýma Šlika odkoupila jeho městský dům za tehdy obrovskou částku dvou tisíc zlatých. Tato suma svědčí o bohatosti zdejších dolů a tím i města.

Původně tato budova tvořila jeden celek s přilehlou budovou mincovny a domu mincmistrů. Nicméně po požáru v roce 1538 byla nová radnice při obnově v letech 1540 – 1544 oddělena a získala dnešní půdorys trojkřídlé budovy s věží. Nicméně se z původní stavby zachovala řada kamenických prvků, pozdně gotické a ranně renesanční klenby v přízemních místnostech a mohutné sklepy, ve kterých byla městská mučírna.

Při požáru vzniklém 23. července 1782 v mincovně plameny přeskočily i na radnici a budova tak znovu vyhořela. Znovuobnovena byla v letech 1783–84 podle projektu pražského stavitele Philippa Hergera.

V roce 1871 bylo na věž dostavěno romantické cimbuří a v tomtéž roce Karel Siegl na půdě objevil pozůstatky Latinské knihovny.

Poslední velkou přestavbou prošla budova v letech 1901 – 1902, kdy byla navýšena o jedno patro, byly přistaveny pseudorenesanční štíty a z věže odstraněno cimbuří, které bylo po navýšení věže nahrazeno dnešní střechou. Přestavba proběhla pod vedením stavitelů Johanna Beneshe z Ústí nad Labem a Antona Hammerschiedta z Jáchymova.

Od roku 1934 zde bylo sídlo politického a soudního okresu Jáchymov.

Budova si zachovala původní bohatě zdobený portál saského typu, který bohužel minuly opravy i restaurátoři, takže je ve špatném stavu. Nad ním je umístěn znak města se sv. Jáchymem a sv. Annou jako štítonoši. Po jeho pravé straně je ve zdi budovy pamětní deska věnovaná Mathesiovi. Ta je ale špatně čitelná, jednak kvůli věku, jednak ji po opravě fasády nikoho nenapadlo očistit.

Budova je dnes sídlem Městského úřadu, Infocentra a Městské knihovny.

Fotogalerie zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Radnice/#