Jdi na obsah Jdi na menu
 


GARNI HOTEL ASTORIA

29. 12. 2015

V období po zahájení lázeňství v Jáchymově vyrostla v dolní části města řada nových hotelů a penziónů. V sousedství kaple sv. Barbory stojící v té době na svém původním místě naproti Lázeňské budově (Agricola) tak vyrostl blok několika domů. Během I. sv. války (1917) byla kaple, která překážela rozvoji lázní i zvýšenému provozu, rozebrána a přenesena na své dnešní místo nad Kulturním domem. Postupem doby byly budovy propojeny a vznikl tak dnešní Garni* hotel Astoria. Renovace budov a vnitřní přestavba proběhla v roce 2002.

Nejprve si zde penzión Rosenhof v letech 1912 – 13 postavil jáchymovský stavitel a podnikatel Franz Rehn. Jedná se o třípatrovou budovu, na jejíž fasádě Rehn předvedl řadu secesních motivů. Nalevo od Rehnova penziónu postavil v letech 1913 – 14 stavitel Hugo Schöberl čtyřpatrovou budovu zdobenou ve stylu pozdní secese. Tato budova byla postavena pro Johanna Seidla, místního obchodníka a v této době zároveň starostu Jáchymova. Proto byla budova nazvána Vila Seidl. Napravo od svého penzionu postavil Franz Rehn další budovu – Kurhaus Astoria. Postavil ho pro Josefa Wahla během roku 1914. Další výstavba byla ukončena vypuknutím I. sv. války.

Po vzniku Československa Franz Rehn staví v řadě budov další penzión – Marienheim. V roce 1926 byl k Astorii přistaven lázeňský ústav a na počest lázeňského lékaře Dr. Maxe Heinera byla tato budova pojmenována v roce 1927 na Vila Heiner. Tento název byl po II. sv. válce změněn na Astoria II.

Zároveň bylo prostranství na druhé straně komunikace z Ostrova nad Lázeňskou budovou upraveno na lázeňský park. U komunikace byly podél silnice vybudovány drobné obchodní objekty. Ty byly rovněž architektonicky řešeny a zdobeny nárožními vížkami, hrázděním a vyřezávanými prvky. Do parku byl umístěn i hudební pavilon s přilbovitou střechou.

 

*Garni hotel znamená, že toto hotelové zařízení se specializuje na samotné ubytování a stravovací služby jsou velmi omezené. V případě Astorie je recepce umístěna v Lázeňském centru Agricola a stravování probíhá formou bufetu. Klienti s komplexní péčí využívají jídelnu hotelu Praha.