PATRICIJSKÝ DŮM Č.P. 131
Renesanční dům č. p. 131 z počátku města (kolem roku 1520) s pozdějším, novodobě osazeným, portálem.
POPIS
Dům byl pravděpodobně vystavěn jáchymovským mincmistrem Sturtzem. Velikost domu i jeho umístění přímo proti původnímu paláci Šliků (dnešní radnice) svědčí o velkém významu stavebníka. Budova o osmi okenních osách v patře je charakteristická i svým portálem s postavou Permona, který byl vestavěn po roce 1918 místním stavitelem Franzem Rehnem.
STAVEBNÍ PRVKY
Jednotlivé stavební prvky jsou většinou oku návštěvníky skryty.
Dochovaná část pozdně gotického sklepení ukrývá mohutný nosný sloup v jedné místnosti, ze které vybíhá kratší slepá chodba. Vzhledem k betonáži jedné ze stěn lze i díky vzlínající vlhkosti soudit, že se zde skrývá větší část původních sklepů.
V exteriéru najdeme mnoho prvků dokládajících stavební proměny domu – gotický portál, renesanční portál, barokní rákosové stropy se zrcadly s velkou pravděpodobností ukrývající původní renesanční trámové stropy. Nalézt ale jde i falešná příčka, za kterou lze spatřit i dochovanou část původní barokní výmalbu místností. Velikou zajímavostí je dochovaná černá kuchyně s původními kamny. Pozorný návštěvník si může povšimnout i nepatrného fragmentu renesanční výmalby, která je všem na očích, a přesto často přehlídnutá.
PORTÁL
Mohutný portál s polosloupy s iónskými hlavicemi, který v sobě soustředí nejen samotný vchod, ale i sousední velké okno a je na svém středu mohutného kladí korunován kruhovým reliéfem s postavou Permona, vestavěl do původní barokně rokokové fasády místní stavitel Franz Rehn po roce 1918.
HISTORIE
Dům byl vystavěn v roce 1520 pravděpodobně mincmistrem Sturtzem. V roce 1526 v tomto domě Georg Sturtz (syn mincmistra) otevřel nejstarší lékárnu na území dnešní ČR. Že se jedná o první lékárnu ve smyslu moderních lékáren, svědčí i to, že byla otevřena i veřejnosti a byly zde vyráběny a vydávány medikamenty podle předpisu od lékaře, ale i přímo zákazníků. Sturtz z města odchází v roce 1527 a jeho místo s velikou pravděpodobností zaujal nový městský lékař a lékárník Johann Bauer, který zde působil do roku 1530. V tomto roce Bauer odchází do Saské Kamenice (Chemnitz), kde proslul pod svým latinským jménem Georgius Agricola.
V roce 1852 koupil dům včetně lékárny Johann Woraczek z Prahy a lékárnu provozoval pod jménem Lékárna U černého orla - Apotheke zum schwarzen Adler. Dalším známým majitelem byl Mgr. Ph. Hugo Zulauf ze Žatce, který lékárně změnil název na Radium Apotheke. Jednak pod vlivem těžby smolince a výroby radia ve městě, jednak možná proto, že v dolní části náměstí fungovala restaurace U černého orla a stejný název pro lékárnu mu tak nepřišel dost vhodný.
Hugo Zulauf je také osobou, která budově vtiskla dnešní podobu. Jak už bylo zmíněno, stavbu portálu provedl Franz Rehn, ale autorem návrhu je výtvarník Gellert. Ten motiv Permona použil jako značku výrobků lékárníka Zulaufa a logicky tedy i na portál, který je tak vlastně obchodní značkou.
Zatímco lékárna a její provozní část zabírala větší část přízemí, zbytek budovy měl řadu využití – měšťanský byt, ale například i sídlo Horního soudu, kanceláře Okresního soudu a podobně.
Po roce 1945 dům připadl státu, ale lékárna překonala i tuto obtíž a fungovala zde i nadále. Do prvního patra se nastěhovali lékaři a sídlila zde část OÚNZ pro dospělé.
Až na konci osmdesátých let 20. století lékárna skončila. Respektive byla přestěhována do nově postaveného zdravotního střediska ve střední části města. Budova osiřela a začala chátrat. Do bývalé lékárny se po roce 1989 nastěhovala nová restaurace Lékárna, která svým názvem alespoň připomínala původní účel budovy, ale nevydržela dlouho. Opuštěná budova začala znovu chátrat a zdálo se, že bude následovat osud dalších historických domů města. Naštěstí budovu koupil nový majitel a začal s nezbytnými opravami. Jeho snaha o návrat k původnímu poslání byla korunována úspěchem 10. října 2016, kdy v symbolickém čase 10:10 hod. (10.10.16.10.10) svou činnost v bývalé lékárně zahájila Krušnohorská bylinkárna. Dá se tedy konstatovat, že se kruh uzavřel a budova dále slouží těm, kdo navrací zdraví.
ZAJÍMAVOSTI
Kromě faktu, že se jedná o první lékárnu v Čechách, dům skrývá některá tajemství. Ve svém mládí zde bydlel RNDr. Jan Hloušek – geolog, mineralog a historik. V roce 1977 zde při požáru domu ztratil základ své bohaté mineralogické sbírky. Pozůstatky tohoto požáru jsou v podkroví budovy viditelné dodnes.
Sklep jsem již zmiňoval. Je ale zajímavý i jinak než ze stavebního hlediska. Několik osob mi uvedlo, že do sklepa vkročili jednou a už to vícekrát neudělají. Cítili nepříjemný pocit, jako kdyby se je cosi snažilo ze sklepa vystrnadit. Toto by si ovšem musel vyzkoušet každý na vlastní kůži.
Související články:
https://www.palfi.cz/clanky/ruzne-texty/perlicky-zajimavosti-a-specifika/nejstarsi-lekarna-v-cr.html
Fotogalerie:
https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Jachymov_-_Dum_c._p._131_-_nejstarsi_lekarna_CR/