Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEJSTARŠÍ LÉKÁRNA V ČR

img_20170729_121431.jpgČím více toho o Jáchymovu zjišťuji, tím více žasnu nad jeho skromností. Potažmo nad skromností jeho obyvatel a hlavně jeho představitelů. Co historických skvostů, zajímavostí a primátů národních, evropských i světových město nabízí. A jejich prezentace? Nic, nula, nezájem.

Jedním z těchto primátů je i lékárna.  Když zabrouzdáme po internetu, najdeme několik odkazů o lékárnách. Tu je první Praha, tu je první Brno, ba i Klatovy si přihřívají polívčičku. A Jáchymov? No, hádejte. Ano, bohužel nic. Jen Kuks se chlubí tím, že byl druhý. Tak jak je to s lékárnami na území dnešní České republiky?

První lékárny jsou v kronikách opravdu zmiňovány s obdobím vlády Václava II. v Praze. Nešlo ale o lékárny v dnešním slova smyslu. Byla to místa, kde žil lékař či ranhojič, který si sám připravoval své lektvary a masti. Rozhodně nešlo o zařízení, kam si nemocný zašel koupit cosi, co mu mělo pomoci. Tento názor, že se nejedná o lékárnu jako takovou, potvrzuje i sama Praha, která ve svých materiálech uvádí, že ta místně nejstarší je Dittrichova lékárna z poloviny 18. století. Ta byla založena jako lékárna U Zlatého lva v roce 1755 na pražském Pohořelci. Vincencem Dittrichem byla do Nerudovy ulice přenesena v roce 1794. Na dnešní místo byla přenesena v roce 1801. Prahu si tak jako město s první lékárnou můžeme škrtnout.

Jak je na tom Brno? Lékárna U Červeného raka byla založena na místě, kde se nachází dodnes, v první polovině 17. století. Dnešní dům, kde lékárna sídlí, byl postaven v roce 1907 a z této doby také pochází její vnitřní vybavení. To už ale neuvidíme, protože historická lékárna byla nahrazena lékárenským řetězcem.  Jde o jedinou lékárnu v ČR, která se nikdy nestěhovala a je tak na stejném místě (v rámci různých budov) již zhruba 420 let. Nicméně také není nejstarší.

Co Klatovy? Ty se na oficiálních stránkách chlubí tím, že lékárnu zde založil lékárník Tobiáš Stilling v roce 1639. A že jde společně s Kuksem a chorvatským Dubrovníkem o trojici unikátních farmaceutických památek. Její vybavení totiž pochází již z roku 1773. V tomto roce vybavení lékárny zakoupil klatovský apatykář Jan Michael Firbas od zrušeného jezuitského řádu. Nicméně, o nejstarší lékárně ani v tomto případě nemůžeme hovořit.

A co tedy náš skromný Jáchymov? Počkejme si, ještě zmíním Kuks. Stránky věnované špitálu v Kuksu skromně uvádí, že součástí byla i lékárna z poloviny 18. století. A jde tedy o druhou nejstarší lékárnu na území ČR. Chovanci špitálu zde léky měli zdarma, ale mohli sem docházet i místní lidé. Těm lékárníci připravovali léky a masti z bylinek a přípravků, které si sami museli donést. Lékárna je v původní podobě.

A teď se konečně vydejme do Jáchymova.

Základy k lékárně položili už Šlikové svým Horním řádem vytištěným v Lipsku v roce 1518. Zde zohledňují (poprvé na světě) pracovní úraz a podmínky léčby. Horní řád povoloval zřizování Hornických pokladen jako podpůrných organizací pro poskytování půjček, ale i na náhradu plné mzdy v případě pracovního úrazu či nemoci. Těžaři plnou mzdu museli vyplácet po dobu čtyř až osm týdnů a navíc museli za horníky hradit i léky a výdaje za léčbu. V roce 1523 důlní lékař v Jáchymově V. Payer vydal knihu O chorobách z povolání u horníků. Jedná se o nejstarší doklad pracovního lékařství na světě. U chorob zde uvádí i způsoby léčení a potřebné medikamenty. No, a konečně v roce 1526 syn mincmistra Georg Sturtz získal povolení otevřít lékárnu. Lékárnu v tom pravém slova smyslu. Připravoval a vydával zde medikamenty podle požadavku lékařů nebo přímo zákazníků.

V budově poté sídlila řada institucí, např. Horní soud, Vrchní Horní soud, Okresní soud, zdravotní středisko s lékárnou, Hospoda Lékárna a dnes jde opět o místo navracející zdraví. Nenajdete zde ale moderní léky a přípravky. Jde o lékárnu, ve které je sortiment přírodního původu a ručně vyráběný. A vše pochází z Krušných hor, tak jako dříve, takže se dá říci, že zde se kruh uzavřel.