MĚŠŤANSKÉ DOMY
Č.p. 2. Klasicistní dům, v jádru středověký. Rovněž se zachovala původní půdorysná středověká dispozice. Zachovány středověké klenby a výzdoba interiérů.
Č.p. 4. Renesanční dům s nikovým portálem (na klenáku vytesaný nečitelný letopočet) a vyřezávanými vraty z roku 1700. Při rekonstrukci zde byl objeven renesanční trámový strop s malbou. Dům vlastnili Vilém a Petr Vok z Rožmberka.
Bližší informace: https://www.palfi.cz/clanky/pamatky-a-zajimavosti-jachymova/vyznamne-domy-mesta/patricijsky-dum-c.p.-4.html
Č.p. 8. Renesanční dům se vzácným portálem saského typu. Vstupní chodba s gotickou klenbou, v prvním patře jsou pozůstatky původního zděného krbu. Postaven v roce 1520 Štěpánem Šlikem. Díky chátrání objektu se samovolně objevily zbytky renesančních nástěných maleb a vzácný renesanční záklopkový strop. Další samovolně odkrytá freska prosvítá i přímo na fasádě. Uvnitř kromě renesančních maleb na klenbách i postava kupce v hlavní síni a malba kohouta nad vchodem do černé kuchyně. Jeden z nejvzácnějších domů ve městě chátrá od roku 1981, kdy částečně vyhořel.
Bližší informace: https://www.palfi.cz/clanky/pamatky-a-zajimavosti-jachymova/vyznamne-stavby/dum-cislo-popisne-8---slikovsky-dum.html
Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Dum_c.p._8
Č.p. 10. Dům z roku 1540 s barokním portálem z roku 1710. Při opravě fasády nalezeny fragmenty malované renesanční fasády. v přízemí dochované renesanční křížové klenby.
Č.p. 11. Renesanční dům z roku 1540. Dochované valená a hřebínková klenba. Portál s dvojitým světlíkem z období kolem roku 1540. Profilové ostění oken pochází z období po požáru města v roce 1873.
Č.p. 12. Nákladnický dům z roku 1540. Zachovány gotické klenby v chodbách, vstupní síň má klenbu hřebínkovou a portál je nikový s konsolovými sedátky. Jako jeden z mála má dvě patra. Na schodišti zachováno kamenné madlo tesaného zábradlí. Chodba v patře je zdobena krouženou klenbou - v Jáchymově, a u patricijských domů všeobecně, ojedinělou. Zadní dům nahrazující sklep (v Jáchymově běžné) samovolně destruoval. Stavebním a historickým významem výrazně převyšuje oblastní rámec.
Č.p. 21. (Původní č.p. 71). Nárožní dům uzavírající zároveň náměstí a uliční řadu. Původně pravděpodobně využíván řádem Klarisek. Renesančně - barokní budova tradičního jáchymovského půdorysu, navíc s bočním dvorním křídlem. Část tohoto křídla zabírala černá kuchyně. Trámy krovů jsou opatřeny tesařskými značkami.
Č.p. 33. V Mincovní ulici. Dům s renesančním jádrem má podobu z konce 19. století a je postavený na gotických sklepech dokládajících důlní činost v daném místě. Ze sklepa s původní kamennou vanou na led vybíhá nálezná štola z let 1517 - 1520, původně chráněná pevnostní stavbou s dochovanou okénkovou střílnou.
Č.p.38. Dům mincmistra z roku 1540 sousedil s mincovnou. U domu byla pětiboká přístavba. ZBOŘEN Na fotografii je model umístěný v Muzeu Jáchymov.
Č.p.72. Patricijský dům z doby před rokem 1535. Stavěn byl jako desátkový, což znamená, že plnil funkci úřadu a obydlí výběrčího desátku. V roce 1538 byl zakoupen od patricije Mikuláše Streudela a přestavěn na děkanství. Průčelí má barokní plastickou výzdobu z roku 1782, která je v Jáchymově ojedinělá. Portál a kamenná ostění oken jsou ale renesanční. Barokní přestavbu nechal provést královský výběrčí desátku Johann Miesl von Zeileisen. Unikátní jsou tři kuchyně dymníkového typu.
Č.p. 73. Patricijský dům z roku 1540. Přestavěn v období baroka a v devatenáctém století. V roce 1861 budovu zakoupila Kongregace milosrdných sester Karla Boromejského, která jej upravila na své sídlo. Do dvora Boromejky nechaly vestavět novogotickou kapli. Po jejich odchodu z města byl dům opět upraven na obytné účely. Poslední úpravy provedl v roce 1915 Franz Rehn. Sídlilo zde první městské muzeum. Zachovaný dvorní trakt a renesanční jádro s klenbami.
Č.p.128 (původně 97) Goticko-renesanční dům s dochovalou renesanční dispozicí a unikátním záklopkovým trámovým stropem (bohatě profilované trámy s vyžlabenými čely). Postaven byl ve 2. čtvrtině 16. století, přestavován 1873 a 1910. Jako celek odráží jasně definovatelná stavební období.
Č.p.112. Dům z roku 1540 s portálem saského typu, který byl příbuzný s portálem na č.p. 8.. Stál nad kostelem sv. Jáchyma. ZBOŘEN
Č.p. 117. Uhelný dům z roku 1527. Pozdně barokní průčelí a portál z roku 1782. Zachovány klasicistní úpravy. Dnešní podoba pochází z období po požáru v roce 1873. Průčelí je v Jáchymově ojedinělé a je ukázkou tzv. místního baroka. Uvnitř v průjezdu renesanční hřebínkové klenby, v patře ploché stropy a fabionem a štukové barokní zrcadlo.
Č.p.120. V zachovalém nárožním výklenku stávala socha světce a bydlel zde Johannes Mathesius.
Č.p.126. Budova z roku 1560 se znakem hormistra Johanna Müllera z Bergenu, který byl v letech 1565 - 1567 jáchymovským horním mistrem. Původně dvoupatrová hrázděná budova. Dnešní podoba pochází z přestavby v roce 1850. Uvnitř se dochovaly dvoje plechové dveře s okénkem zasazené do kamenných portálů z doby, kdy zde byla městská šatlava.
Č.p.127. Budova fary. Dům z poloviny šestnáctého století. zachovány hřebínkové goticko-renesanční klenby. Unikátní je sklepení, kdy je sklenuto na střední pilíř. Zachovány zůstaly pozůstatky otopného zařízení, kapsy a drážky k nasazení polic a původní vstup do ulice s hřebínkovou klenbou (dnes zazděný). Sklep tak pravděpodobně sloužil k výrobní činnosti. V sedmdesátých letech 20. století byla snesena novorenesanční omítka a dům byl uveden do dnešní podoby. Zachovány jsou ale původní plány k obnově budovy po požáru (z dílny stavitele Rehna). Při své léčbě v lázních zde bydlel Karel May.
Fotogalerie je zde: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Jachymov_-_Dum_c._p.127_-_fara
Č.p. 131. Budova, kde sídlila první známá lékárna na území ČR založená v roce 1526 Georgem Sturtzem. Portál upraven po požáru města stavitelem Franzem Rehnem. Později zde sídlil OÚNZ s lékárnou, restaurace a dnes je zde bylinkárna - Krušnohorská apatyka.
Fotogalerie je zde: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Jachymov_-_Dum_c._p._131_-_nejstarsi_lekarna_CR
Čp.133. Raně goticko - renesanční dům z počátku města. Zachovalé gotické sklepy a renesanční dispozice domu. Z větší části zachovaná kamenná hmota domu s renesančními konstrukcemi. V současné době (12/2015) zahájena generální rekonstrukce.
Č.p. 134. Původně renesanční dům v původním hmotovém objemu. Podoba z období po požáru města v letech 1873 - 1878. Došlo ke změně posunutím osy vstupu z centrální osy a snížením objektu o jedno patro. V suterénu dochované renesanční klenby.
Č.p.139. Bohatý nákladnický dům z roku 1541 s krásným vstupním portálem. V přízemí a patře hřebínkové klenby, schodiště s lunetami. Půdorys si zcela zachoval původní dispozici. Sloužil jako pošta - tzv. Stará poštovna. ZBOŘEN - stál pod Hornickým domem. Portál je dnes na domě č.p. 145.
Č.p.140. Slovanský dům ze šestnáctého století se secesním vstupem. Na budově byla částečně dochovaná malovaná barokní fasáda. ZBOŘEN
Č.p.143. Patricijský dům z roku 1520 s pozdně gotickým portálem s rustikovanou edikulou. V přízemí a dvou místnostech patra nádvorní budovy jsou sklípkovité klenby. Dům postavil Heinrich Könneritz - první hejtman a jeden ze zakladatelů města. V roce 1910 zde fungovala cukrárna. Roku 1949 objekt převzaly Jáchymovské doly. V roce 1965 dům koupil Dr. Urban. Od roku 1979 je dům neobydlený. Pod podlažím předního domu sklepení se štolou. Nejvýznačnější ukázka pozdní saské gotiky v českých zemích. Ve štítě stěny do schodištní uličky je zachované okénko s původní skleněnou výplní.
Č.p.145. Budova s barokním průčelím z roku 1760. Původní portál s erbem Zeileisenů je v levé části. Do pravé části domu je vsazen renesanční portál z č.p. 139. Centrální obchodní portál pochází z roku 1914. Uvniř zachovány klenby v bočních traktech a místnost s křížovou klenbou. Štít pochází z roku 2003, do té doby bylo na střeše pět vikýřů.
Č.p.146. Dům těžaře Hanse Pocka. Portál je zdoben kamenickou prací a dvěma kozly. V průjezdu do dvora jsou zachovány klenby. V roce 1851 byl přestavěn pro potřeby pošty, 1931 zde byla zřízena Městská spořitelna (pošta se přestěhovala do č.p. 139. V roce 1952 budovu přebraly Jáchymovské doly, které dům v roce 1965 předaly Geologickému průzkumu. Od roku 1968 se do budovy vrátila pošta. Portál pochází od kameníka působícího na stavbě chrámu sv. Jáchyma - Jörga z Bamberka. V patře pod novodobou omítkou zachovány renesanční stropy.
Č.p.270. Portál domu z roku 1543 je bohatě zdobený kamenickou prací - mušlemi a sirénami (napůl ryba, napůl pták). V rozích portálu jsou portréty stavebníků - muže a ženy. Budova patřila hornímu písaři Wolfu Thielovi. Do roku 1914 zde byl hostinec, poté mydlárna. v roce 1936 byla v přízemí vestavěna výloha. Dům byl přestavěn v roce 1963, kdy byl osazen trojdílnými okny, snesena původní členěná fasáda a značně poškozen i portál.
Č.p. 273. Tzv. Červený dům, označovaný takto již v počátcích města. Podle legendy byla právě zde nalezena poutní milostná soška Panny Marie. Ta byla původně v klášteře v Mariánské a dnes je umístěna v Jáchymově v kostele sv. Jáchyma.
Č.p.282. Dům pekaře Kühna. Zde Dr. Gottlieb provozoval první lázeňské procedury ve městě ještě před rokem 1906. V bočním křídle jsou zachovány dvě původní lázeňské kabiny, ve kterých jsou umístěny i vany.
Č.p.292. Dům patřící hornímu písaři Thielovi jako č.p. 270. Na domě renesanční portál s erbem majitele. Vrata s monetami stavebníka a řezbou nenávratně zmizela. Uvnitř dochovány goticko-renesanční klenby a schodiště.
Č.p.467. Dům na Havlíčkovo ulici. Hrázděný dům z počátků města. hrázdění se samovolně odkrylo postupným chátráním objektu.
ZAJÍMAVÉ DOMY
Na Slovanech 545. Tzv. Ruský dům, Rusák. Původně Achtfamillien Haus. Postavený na přelomu 20. a 30. let dvacátého století socialistickým starostou Riedlem společně s obecními byty v dnešní Fibichovo ulici. Rusákem nazývaný poté, co si ho v roce 1947, kdy si ho společně s Unionem zabrali důlní "poradci" ze SSSR.
Č.p.334. Vila Carmen z roku 1913 od stavitele Franze Rehna.
Č.p.972. Vila Olympia. Postavena Franzem Rehnem na počest Olympijských her v Berlíně (1936).