Patricijský dům č.p. 4
Renesanční dům z počátku města (kolem roku 1520) s nikovým portálem, vyřezávanými vraty z roku 1700 a dochovaným renesančním malovaným záklopovým stropem s malbou. Dům byl v majetku Viléma z Rožmberka a Petra Voka z Rožmberka.
POPIS
Jedná se o patrový frontový dům s vnitřním nádvořím, jehož průčelí má nepravidelně rozmístěná okna a je ukončeno sedlovou střechou se sedmi vikýři. Přízemí je od patra oddělené plastickou římsou. Přízemní část je prolomena vstupním portálem, od něhož jsou vlevo dvě segmentově zaklenutá okna s plochým klenákem a jedno obdélníkové okno. Napravo od portálu je jedno polokruhově zaklenuté okno v obdélníkové štukové šabloně. V patře jsou čtyři zdvojená okna s barokizujicím orámováním se slepou arkádou. Okna jsou oddělena lisénami s bosáží. Nad nimi se nachází čtyři dvojice polokruhových okének v mezipatře.
STAVEBNÍ PRVKY
Chodba je zaklenuta poměrně vysokou hřebínkovou klenbou. Stejně jsou zaklenuty místnosti vlevo. Přístup do patra tvoří zalomené schodiště se stoupavou klenbou. Odpočívadlo je zaklenuto trojicí nepravidelných polí s hřebínkovou klenbou. V patře je zevnitř šikmo okosený portálek obloukovitě zaklenutý, původně vedoucí na dnes zaniklou dřevěnou pavlač. Portálek vedoucí na půdu je stejného provedení.
VRATA
Bohatě vyřezávaná vstupní vrata z roku 1700. Řezba je plochá se stylizovaným akantem, slunečnicovými květy a vinnými hrozny. Zavěšena jsou na prosekávaných železných závěsech. Zpevněna jsou kováním s akantovými listy s maskaronem.
PORTÁL
Renesanční portál sedátkového typu s altovou osnovou. Konsolové sedáky jsou osekány. Gotická archivolta je prolomena novějším klenákem, nad kterým je nečitelný letopočet.
STROP
Renesanční trámový záklopový strop s malbou byl objeven v devadesátých letech dvacátého století při rekonstrukci budovy. Do té doby byl překryt plochým stropem z období po roce 1873. Dnes je součástí soukromého bytu.
SPOJENÍ ŠLIKŮ S ROŽMBERKY
Petr V. z Rožmberka ustanovil 8. Července 1544 hraběte Albrechta z Gutnštejna, hraběte Jeronýma Šlika z Pasounu a Oldřicha Holického ze Šternberka za poručníky svých synovců Viléma a Petra Voka. Šlikové měli s Rožmberky dobré vztahy již z minulosti, kdy buď Petr IV. z Rožmberka nebo Jošt III. z Rožmberka (popřípadě oba) podpořil Šliky na Zemském sněmu při zakládání Jáchymova a hlavně při získání mincovního regálu.
V roce 1588 císař Rudolf II. zřídil na radu nejvyššího hormistra a pražského mincmistra Lazara Erckera ze Schreckenfelsu v Jáchymově úřad pro výkup stříbrných rud a zlomkového stříbra. A vedením tohoto úřadu pověřil Viléma z Rožmberka. Královské zisky díky tomuto výkupu vzrostly o 1000 tolarů ročně. Zisk byl potom dělen napůl mezi panovníka a rožmberské konsorcium. Povinnosti výkupu podléhaly všechna města v jáchymovském okrsku. Výkup rud nebyl povinný, ale každý, kdo takto rudu odevzdal, byl osvobozen od desátku.
Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Dum_c.p._4/