Jdi na obsah Jdi na menu
 


BRAUTBETT - Nevěstino lože

29. 9. 2019

Žulový skalní blok nazývaný Brautbett, tedy Nevěstino lože (též Nevěstina skála) se nachází při Horní Mariánské cestě v nadmořské výšce 850 m. Tento skalní výchoz tak najdeme na jihovýchodním svahu Vlčího hřbetu. Prakticky jde o žulový skalní suk se samostatnou věží oddělenou od ostatní části výrazným sedélkem. GPS souřadnice vrcholu jsou: 50,349861° severní šířky a 12,8955° východní délky [N50° 20'59,4 "O12° 53'43,8"].

Horní Mariánská cesta vychází z Mariánské za dnešní chatou Boubelka (Školská 57, Jáchymov) a vede okolo Vlčího hřbetu na silnici nad Domovem pro osoby se zdravotním postižením. Při cestě najdeme i Bod záchrany KV 060. Začátek i konec cesty je společný s červeně značenou turistickou trasou, která však vede přímo přes Vlčí hřbet a Nevěstino lože je z ní nepřístupné.

Bochníkové tvary typické pro žulu, které tento skalní výchoz tvoří, daly vzniknout pověsti o vzniku místa. Tuto pověst zaznamenal ve svých Sebraných pověstech Hans Nürnberg. V Krušnohoří bylo obvyklé, že nevěsta svou výbavu odvážela z rodného domu na vysoce naloženém voze, kdy peřiny a polštáře tvořily vysokou hromadu překrývající vše ostatní. A neprovdané dívky proto na tuto skálu chodily s tím, že zde snily o vlastní svatbě.

Zajímavostí pověsti o Brautbettu je i to, že podobná se traduje v Brele ve Střední Dalmácii, tedy v poměrně vzdáleném Chorvatsku. Tam legenda hovoří o lásce chlapce a dívky, kteří kletbou zkameněli nejen se svatebním vozem, ale i s koněm, který vůz táhl. V minulosti se jednalo o jedinou spojnici mezi Přímořím a Zabiokovím, kdy Nevistina stina tvořila a stále tvoří vyhlídkové místo.

Pověst: https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/brautbett---nevestina-skala-nad-marianskou.html

Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Brautbett_-_Nevestina_skala/