ČÍSLO POPISNÉ 127
Dům číslo popisné 127 patří mezi nejvýznamnější patricijské domy města Jáchymov a jeho výstavba je datována do největšího rozmachu města v 30. – 50. letech 16. století. O významnosti jeho stavitele vypovídá i samotné umístění budovy, stojí totiž naproti radnici a v blízkosti děkanského kostela sv. Jáchyma. Budova prošla po požáru města na konci města zásadní přestavbou, kdy byla například zcela změněna konstrukce střechy, o čemž svědčí dozdění štítu. Dnešní krov je hambalkový se sedlovou střechou. I přes stavební úpravy byly zachovány hřebínkové goticko - renesanční klenby v přízemí a dokonce i některé uměleckořemeslné prvky, jako např. kování dveří. Zachováno je i renesanční jádro s historickými konstrukcemi. Velice cenné je dochované sklepení domu. Do toho byl původně přístup přímo z ulice, ale tento stavební prvek byl odstraněn v období okupace ČSR Německem, kdy zde sídlila část místní služebny SS.
Vzhled domu byl degradován v sedmdesátých letech 20. století, kdy byla snesena novorenesanční fasáda a byla nahrazena břízolitovou omítkou a v přízemí keramickým obkladem. Vzhledem k dochovaným plánům od Franze Rehna se však jedná o reverzibilní zásah. Budově tedy je možné navrátit historickou podobu.
Původně patricijský dům později sloužil k ubytování hostů lázní. Nejvýznamnějším hostem této budovy byl Karel May. Ve druhé polovině 20. století sem z původního děkanství přesídlil děkanský a farní úřad.
Popis
Budova se dvěma nadzemními podlažími je do ulice orientována okapovou stranou sedlové střechy. Průčelí je tvořeno osmi okenními osami. V přízemí je v levé ose původní průjezd upravený na garáž a v pravé ose se nachází vchod. Fasáda je novodobá s keramickým obkladem přízemí.
Kompozičně se jedná o hloubkový čtyřtrakt s příčným dvojtraktem.
Stav po požáru 1873
Projekt vypracoval Alois Daut z Chomutova, který jej předložil v květnu 1873 majiteli domu, Emanuelu Groegerovi. Rekonstrukce plně využila dochované zdivo budovy. Nároží domu rámovaly rustikované pilastry. Na fasádě byla použita parapetní i kordónová římsa. Mezi římsami byly zapuštěné výplně určené pro umístění firemních štítů. Okna byla rámována šambrány s naznačenými uchy, v přízemí potom byla okna půlkruhově zakončená římsami s naznačeným klenákem.
Sklep
Sklepení domu jsou nejen místně unikátní. Hlavní místnost je v levé části sklepení a je tvořen rozlehlou síní sklenutou valenou klenbou na centrální sloup – tzv. mnich. V pravé části jsou potom menší místnosti a v centrální ose je původní, dnes zazděný, schodišťový vchod vedoucí přímo z ulice. Ten je zaklenutý hřebínkovou klenbou. Historicky cenná je hlavně pravá část sklepení, kde pravděpodobně probíhala nějaká výrobní činnost. Dochovala se zde pec a otopné zařízení. Ve stěnách jsou potom stále patrné drážky a kapsy po policích a pultech.
V devadesátých letech 20. století byla část sklepení znepřístupněna vestavěním příček a zazděním větracích otvorů v rámci protiradonových opatření. Vzhledem k prakticky okamžitému vzlínání vody ovšem musely být vestavby odstraněny. Celé sklepy jsou analogicky příbuzné se sklepením radnice, popřípadě klenbami v přízemí domu č. p. 146 (dům těžaře Hanse Bocka z roku 1555).
Díky samovolné destrukci jedné ze zdí došlo i k odhalení dnes zatopené štoly pod úrovní sklepní podlahy (zajímavé je, že hladina vody ve štole je o cca. 1 metr níže, než je hladina potoka, který protéká podzemím Jáchymova několik metrů od budovy). Do sklepa rovněž ústí pravděpodobně odpadní štola z dnes nepřístupného podzemí kostela sv. Jáchyma.
Zadní dům
Zadní domy jsou pro Jáchymov specifickou stavbou. Zatímco přední dům sloužil k reprezentaci a obývání, zadní představoval hospodářské zázemí. Významný vliv měl zadní důl i na stabilizaci terénu, protože vlastně podpíral svah za domem. V případě tohoto domu jsou ale ze zadního domu zachována pouze torza, např. schodiště nebo nepatrné části zdiva stále plnící svou opěrnou funkci. V současné době jsou tak na dvorku pouze novodobé dřevěné přístavky.
Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Jachymov_-_Dum_c._p.127_-_fara/