Jdi na obsah Jdi na menu
 


VLČINEC

7. 9. 2014

Hora nebo spíše vrch Vlčinec najdeme nad Merklínem. Měří 973 metrů n. m. a je součástí Jeleního hřbetu. Na úbočí se do roku 1945 nacházela osada Wölfling. Z celé osady se zachovala pouze myslivna. Ta po roce 1945 krátce sloužila Junákům a později jako lovecká chata Velflík. Dnes budova v tristním stavu patří Lesům ČR. Patrné jsou ještě zbytky dalších čtyř budov.

Počátky osídlení nejsou známy, ale v okolí jsou pozůstatky důlní činnosti. Rovněž zde byl nalezen bronzový depot (poklad) dokládající dávnost osídlení. Obyvatelé osady byli dole v údolí považováni tak trochu za čaroděje a podivíny. Kdo jiný by se zde také usadil. Leda tak dřevorubci a uhlíři.

Vypráví se, že když se osada za Třicetileté války vylidnila, začal se zde na Veliký pátek objevovat malý mužíček. Vždy puklinou ve skále vstoupil do podzemí a po chvíli se objevil s váčkem plným zlata. Odkud se bral a kam mizel, nikdo neví, ale po znovu zalidnění osady se zde již neukázal.

Další místní pověst vypráví, že zde žil muž, který slovem uměl přivodit nehybnost. Jednou v noci mu do stavení vlezli čtyři zloději, on je vlídně pozval ke stolu a oni zjistili, že se nemohou pohnout. Hospodář šel spát a až při východu slunce notně vystrašené zlodějíčky propustil. Ovšem s varováním, že příště je nechá znehybněné až do smrti.