Jdi na obsah Jdi na menu
 


SVATOŠSKÉ SKÁLY

3. 5. 2013

Skalní město známé jako zkamenělá svatba se nachází na cestě podél řeky Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary. Jako přírodní rezervace jsou chráněny od roku 1933. V okolí najdeme i několik velkých mravenišť nebo staré chráněné břečťany.

Skály jsou podle pověsti pojmenované podle Svatoše, chudého tovaryše z Lokte, který slíbil manželství zde sídlící vodní víle. Ta ho na oplátku naučila čarovat, díky čemuž Svatoš zbohatl. Navíc ale zpychl a na slib víle zapomněl. Nakonec se v Karlových varech oženil s bohatou dívkou. Když jejich svatební průvod procházel z Karlových Varů do Lokte okolo místa, kde bydlela vodní víla, ta všechny proklela a celý průvod zde zkameněl. Každý rok postoupí svatba směrem k Lokti a až tam dojde, nastane konec světa. Skálami se inspiroval např. Vilém Mrštík, J. W. von Goethe nebo Sigmund Freud. Pověst o zkamenělé svatbě použili i bratři Grimmové.

U skal najdeme výletní restauraci a „houpací most“ – visutou lávku přes Ohři. Ačkoliv se jedná o Národní přírodní památku Jan Svatoš, je zde vytyčeno několik horolezeckých tras.