Jdi na obsah Jdi na menu
 


POTŮČKY

3. 5. 2013

 

Původně obec rýžovníků stříbra. Od první poloviny 16. století se zde těží rudy stříbra, cínu, kobaltu  a železa. Např. mlýn na kobalt je zde doložen v roce 1570. Samotná stálá osada je založena při toku Černého a Hraničního potoka až v roce 1654. Území obce střídavě patří Českému království a Sasku, takže je možné, že Potůčky byly původně součástí Johanngeorgenstadtu, založeného českými protestanty odešlými z Čech z důvodů rekatolizace. Vždyť i název obce Breitenbach použil až roku 1723 kronikář Engeeschal právě z Johanngeorgenstadtu.

Postupně zde v 19. století vzniká rukodělný průmysl - krajkářství, paličkování a barvení látek a kůží. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století zde vzniká železná huť a továrna na rukavice.

V roce 1898 byla do obce dovedena železnice z Karlových Varů. V devadesátých letech dvacátého století Potůčky prosluly jako největší tržnice prodejců z Viet-Namu na území ČR. Rozmach stánkového prodeje byl umožněn otevřením hraničního přechodu do SRN, nejprve pro pěší, později i pro osobní automobily. Díky poplatkům z prodeje obec vybudovala např. 300 metrů dlouhou sjezdovku nebo sportovní areál s bazénem a tenisovými kurty.

PAMÁTKY

Kostel Navštívení Panny Marie - stavba z roku 1911

Hostinec Dreckschänke - hostinec z roku 1850 vzniklý při poštovní stanici. V roce 1904 o něm zpívá píseň i písničkář Anton Günter z Božího Daru. Název Špinavá hospoda prý získal od jednoho z hostinských, který zde okrádal unavené pocestné. Po vzniku ČSR zde přespal prezident T.G.Masaryk.