Jdi na obsah Jdi na menu
 


PERNINK

3. 5. 2013

 

Obec v údolí Bílé Bystřice založená hrabětem Jindřichem Šlikem na nalezišti stříbrné rudy. Městská práva byla obci Jindřichem Šlikem udělena 19.11.1532. V roce 1572 Pernink kupuje Wolf ze Šumburku. Provozovány jsou zde doly: sv. Václava, sv. Antonína, Nanebevzetí Panny Marie a Praotce Jakuba. Šumburkové Pernink a další části svého panství v roce 1590 prodávají městu Ostrov. V letech 1623 – 1689 náleží vévodům Sachsen –Lauenburgským. Pozdější majetkové poměry probíhají jako u Ostrova.

Roku 1899 přichází do obce s textilním závodem Adalberta Meinla železniční trať z Karlových Varů do Potůčků s napojením do Saska.

Dodnes se zde zachovaly původní hrázděné budovy. V roce 1927 zde byly vybudovány skokanské můstky umožňující skoky dlouhé až padesát metrů.

Na zdejší železniční trati z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu stojí druhé nejvýše položené nádraží v České republice (po Kubově Huti). Stanice je ve výšce 902 m.n.m. Dnes je obec známá hlavně díky zimním sportům a turistice.

PAMÁTKY

Kostel Nejsvětější Trojice - z let 1714 – 1716. Věž je postavena v tzv. Alpském stylu.

Obecní úřad - původně zájezdní hostinec se sklípkem a dochovanými stájemi.

Kontribučenská sýpka – stavba ze 17. století postavená na základě nařízení Josefa II. K přechovávání obilí pro případ hladomoru.

Oceán – rozsáhlé rašeliniště – přírodní rezervace.