Jdi na obsah Jdi na menu
 


BOŽÍ DAR a RAŠELINIŠTĚ

4. 5. 2012

          První zmínka je již z roku 1531 v souvislosti s cínovými doly. Původně zde pravděpodobně stála osada Wintersgrünn. Cín se zde získával ze sejpů na přelomu dvanáctého a třináctého století. V roce 1531 jsou zmiňovány i stříbrné doly-St. Lorenz, St. Albrecht, St. Jörgenstollen a Drei Feder. Roku 1547 připadla obec s okolím k Českému království, do té doby patřila Sasku. Horní řád z roku 1534 však zůstal v platnosti. Hlavní rozkvět dolů nastal za Ferdinanda I. Roku 1580 povýšil císař Rudolf II. osadu na město.

                Název města je odvozen od výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha. Tomu horníci nabídli židličku vytepanou ze stříbra, ale on se odmítl posadit se slovy: „Das sei Gottes Gabe“. Jiné prameny uvádějí původní název jámy St. Lorenz z roku 1526-Gottes Gabe.

                Božídarské rašeliniště leží kolem hory Špičák /1115 m.n.m. -nejvyšší čedičová kupa v Evropě/. Přírodní rezervací bylo prohlášeno v roce 1965 a s výměrou 929,57 ha je největší rezervací západních Čech. Od roku 1972 je zde otevřena naučná stezka o délce 3,2 km.

               

                PAMÁTKY:

                Hotel Zelený dům-nejstarší dochovaná stavba obce. Původně zájezdní hostinec, ve kterém se dochovala freska z roku 1637, na které je zobrazena návštěva kurfiřta Johanna Friedricha, při které městečko Vintířov dostalo nový název-Boží Dar. V hlavní restaurační místnosti je malovaný strop z roku 1929 a kachlová kamna z téže doby.

                Hotel svatá Anna-původně Caus Hubertus-městský chudobinec založený zde místním rodákem a farářem Franzem Tippmannem. Ten se později stal pražským světícím biskupem.

                Radnice-pozdně klasicistní stavba z let 1844–45.

                Kostel svaté Anny-barokní stavba s klasicistními prvky z roku 1772 stojí na místě původního renesančního kostela z roku 1593. Cínová křtitelnice z roku 1612 pochází z dílny jáchymovského cínaře a zvonaře Hanse Wildta.