Jdi na obsah Jdi na menu
 


MLÝNSKÁ CESTA

17. 4. 2017

16087_10151546984078570_575264436_n.jpgVýletní tříkilometrová promenádní cesta Mlýnským údolím byla vybudována mezi Radium Palácem a Horním Žďárem, který v té době patřil městu Jáchymov. Zpočátku byla pojmenována podle prvního ředitele Radium Paláce Dr. Severina – Severinova promenádní cesta. Známá byla ale hlavně svým pozdějším názvem Roseggerweg. Toto jméno bylo používáno po vzniku samostatného Československa a připomíná rakouského spisovatele a básníka Petera Roseggera. Dnes je používán název Mlýnská stezka – podél její trasy totiž stávaly jáchymovské mlýny.

Po II. sv. válce stezka upadla v zapomnění. Na konci dvacátého století byl vypracován projekt na její obnovu, ale protože nezískal žádné dotace, nebyl tento plán realizován. Obnovena tak byla až v roce 2015 úsilím Vladimíra Kříže, který ve spolupráci s čtrnácti dobrovolníky a dobrovolnými hasiči z Jáchymova a Ostrova dokázal, že dobré věci se dají dělat i bez dotací.

Na stezce byly instalovány informační tabule s informacemi o zajímavostech v okolí stezky. Těmi jsou kromě pozůstatků mlýnů hlavně štoly a nápis vytesaný do skály. Tento nápis připomíná odchod mužů z Jáchymova do I. světové války (1914-15 / Zur Errinnerung / V. D. Kriegern / A. Slepitschka / A. F. Günther / M. Vogl). V letech, kdy se na Jáchymovsku těžil uran, byl na trase stezky funkční důl Leopold a v jeho blízkosti byla v letech 1979 – 1983 vyražena odvodňovací štola Nová Svornost, která slouží k odtoku důlních děl a směřuje na patro Daniel dolu Svornost.