Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAMYŠLENÍ

Zajímavostí Jáchymova v negativním slova smyslu je určité odmítání města jeho obyvateli a života v něm. Vidět to bylo v minulosti a patrné je to i dnes. Vystěhovalectví z města je poměrně silné. O tomto fenoménu odmítání svědčí i zdokumentovaná historka z doby budování socialismu. Knihkupec v Jáchymově byl evidentně frustrován prostředím a tak vystavil ve výloze tři knihy seřazené vedle sebe - Chtěl bych žít, Daleko od Moskvy, Ve stínu mrakodrapů. Brzy si toho povšimla určitá místa a výsledek tohoto vtipu nebo omylu byl šest let vězení.

Takže i když má Jáchymov statut lázeňského města, nezadržitelně chátrá. Je to asi způsobeno nejen nezájmem obyvatel, ale hlavně skladbou obyvatelstva, nezaměstnaností a přístupem odpovědných. Registruji přítomnost velkolepých projektů, např. přeměnu Náměstí Republiky na pěší zonu. Ale kdo se tam bude procházet? Kolem polorozpadlých goticko-renesančních skvostů, kolem bývalých obchodů, domů sice obydlených, ale vzbuzujících obavy. Nebo výstavba vodní elektrárny s restaurací na místě Petrova mlýna. Kudy povede přístupová cesta a kde bude parkoviště? A kromě toho, kdo tam bude chodit, se nabízí ještě jedna otázka. Kdo to zaplatí? Vždyť město nemá evidentně peníze na opravy nejen domů, ale hlavně chodníků, opěrných zdí a silnic. O spojovacích schodištích, dětských hřištích, sportovištích ani nemluvím.

Prezentaci města vůči projíždějícím nebo i domácím lidem také příliš nevnímám. Brožury v Infocentru to asi nezachrání. Když přijedu do jiného lázeňského i nelázeňského města, jsou všude cedulky. Kdo kde kdy byl. Ke každé sebemenší zajímavosti ukazují šipky a informační cedule. A tady? Jedno veliké nic. A bylo by se čím chlubit. Jen namátkou - nejbohatší geologické naleziště světa (záznam v Guinessově knize rekordů), nejstarší mlýn v ČR, první lékárna v Čechách, nejstarší uranový důl světa, nejkratší železniční tunel (dnes jím prochází cyklostezka), první luteránský chrám v Čechách, první radonové lázně světa (prezentují se samy), několik vynálezů - měchové větrání dolů, mihadlový pohon, řada významných návštěvníků, rodáků i obyvatel.