Jdi na obsah Jdi na menu
 


INTERPELACE ze dne 27. ledna 1926

4. 7. 2014

Interpelace

poslanců Eckerta, Mayera, Fischera, Stenzla, Tichiho a druhů

ministrovi financí o hrubých přečinech orgánů důchodkové kontroly.

 

Dne 8. ledna 1926 oznámil hostinský Josef Fassmann z Jáchymova, Rauschererb č. 393, policejnímu úřadu, že minulého dne, asi kolem 1/2 4 odpoledne přišli k němu úředníci důchodkové kontroly Fridolín Mužík a František Bouda na kontrolu nápojů.

Oba shledali závadnými 4 láhve šampaňského a 1 láhev malinové šťávy, že nebyly dostatečně zdaněny, načež hostinský pravil, že příštího dne přijde do kanceláře důchodkové kontroly a věc dá do pořádku. Oba úředníci si pak objednali nápoje a bavili se až do 10 hodin klidně. Tehdy asi pravil přednosta důchodkového úřadu. Mužík, hostinském, aby ihned složil 150 Kč, čímž věc bude vyřízena, jinak že může býti trestán pokutou až do 3000 Kč. Tím zastrašený hostinský odevzdal poté skutečně 150 Kč 30 h panu asistentovi Boudovi.  Za krátko přednosta požádal o tyto peníze, jež mu také byly vydány. Hostinskému byla na jeho žádost vydána stvrzenka.

Asi v 1/2 11 v noci žádal Mužík od hostinského znovu pokutou 500 Kč, již prý má ihned složiti, jinak bude trest zítra mnohem vyšší. Když se hostinský rozhodně zdráhal tuto částku zaplatiti a prohlásil, že počká na trestní rozsudek, vyňal Mužík ze svého zimníku revolver, jejž v přítomnosti hostinského a jeho ženy nabil a výslovně je na to upozornil. Žádosti hostinského, aby revolver schoval, Mužík nevyhověl, nýbrž znovu ukazoval, že zbraň je nabita a připravena k výstřelu. Bez příčiny vzal pak Mužík zbraň a mířil jí na hostinského, uživ při tom slov: "Já tě zastřelím, ty pse!" To několikráte opakoval, při čemž znovu žádal 500 Kč. Hostinský si rozhodně zakázal takové jednání, avšak právě tak rozhodně odmítl zaplatiti 500 Kč. V 1/2 12. začali se oba úředníci mezi sebou hádati, došlo ke rvačce, při níž Mužík porazil Boudu, jenž si z toho odnesl krvácející tržnou ránu na levém spánku. Hostinská chtěla Boudovi, jenž se položil na pohovku, smýti krev. Když se k němu přiblížila, kopal ji. Hostinská, jak je lékařsky prokázáno, podstoupila nedávno těžkou břišní operaci. Hostinský poté ukončil tyto výjevy, odmítnuv dále nalévati a vykázav oba úředníky z místnosti. Oni jeho výzvě vyhověli, načež hostinský zamkl.

Když se hostinská a její sestra po chvíli podívaly před domovní dvéře, zpozorovaly Mužíka, jak míří do osvětleného okna kuchyně, kde hostinský seděl na židli. Když ženy volaly o pomoc, Mužík sice nestřílel, ale pěstí uhodil do vnější tabule okenní, kterou rozbil. Fassmann tím upozorněn vyšel přede dvéře a volal na oba: "Neodejde-li brzy, pak vám pomohu." Vešel pak do domu a vyšel s puškou, avšak oba úředníky nemohl již dohoniti. Mužík a Bouda vypili dohromady 22 lahví piva, pak každý po čaji a čtvrtce vína a několik černých káv. Na cestě domů vnikl Bouda ještě do dvora státní tabákové továrny, kde jej chytili hlídači, avšak ředitel, k němuž jej přivedli, propustil jej jako opilého.

 

Poněvadž jde o tak surový případ, táží se podepsaní pana ministra financí:

1. Ví-li o tomto případu?

2. Je-li ochoten spravedlivě potrestati viníky?

3. A co zamýšlí učiniti, aby napříště znemožnil důchodkové kontrole prováděti takové surovosti?

V Praze dne 27. ledna 1926.

 

Zdroj: http://www.psp.cz/