Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPRAVIŠTĚ

31. 5. 2012

Nalézalo se na Šibeničním vrchu za hotelem Panorama. Bylo viditelné z celého města, z cesty z Ostrova i na Suchou. Popraviště zde stálo od počátku města až do zrušení hrdelní pravomoci městské rady v osmnáctém století.

Ačkoliv hrdelní právo patří k nejvýznamnějším právům středověkých měst, o popravišti v Jáchymově moc zpráv není. Což je docela podivné vzhledem k "vytíženosti" zdejšího kata. Ten totiž exekuce neprováděl pouze zde, ale za poplatek docházel do širokého okolí - Karlovy Vary, Bečov nad Teplou, Ostrov a dokonce i do Saska.

Jako jeden z podkladů lze použít mapu oblasti z období I. vojenského mapování z let 1764 - 68. Na této mapě je šibenice vyznačena červenou barvou (zděný objekt), kruhového půdorysu se třemi nebo čtyřmi sloupy pro popravčí trámy.

Dnes už po popravišti nejsou prakticky žádné stopy. Při bádání v roce 2014 byla prohledána oblast cca. 200 metrů od hotelu Panorama a jednotlivá místa byla postupně vylučována. Až na to původní - kopeček hned za hotelem Panorama (dříve Vila Mayer).

Půdorys tohoto kopečku je oválný o velikosti 6 x 6,5 metru. Samotná terasa vyčnívá nad okolní terén o zhruba 3 - 3,5 metru a je zcela pokryta rostlinstvem a lesní hrabankou. V prostoru směrem k hotelu stojí nasucho postavená kamenná zídka, tvořící jakési pódium. Jakého je ale stáří a účelu není jasné. Na tomto pódiu je těsně před popravčí terasou vztyčen novodobý dřevěný kříž s připevněným obrázkem Madony.

Na ploše terasy není po dávné stavbě viditelně ani stopy. Proto byl proveden archeologický průzkum sběrem (jediný povolený průzkum). Byly nalezeny kousky vápenné malty a vrstva kamenů. Těsně pod povrchem bylo nalezeno několik fragmentů kostí, předběžně označených jako lidské (to později potvrdila antropoložka z wroclavské univerzity). Všechny nálezy byly zdokumentovány fotograficky i pomocí náčrtků.

Veškeré nálezy a listiny byly nakonec předány do depozitu Muzea Karlovy Vary. Hledání poraviště bohužel nebylo iniciováno jáchymovskou radnicí, ale Dr. Danielem Wojtuckým.