Jdi na obsah Jdi na menu
 


PAMÁTNÉ STROMY JÁCHYMOVSKA

15. 4. 2018

popovska-briza.jpgV oblasti Jáchymovska roste řada významných stromů, z nichž řada je chráněna jako Památný strom. Původně rostly v centru obcí, popřípadě fungovaly jako hraniční strom. Stromů označených jako památný mohlo být více, ale buď již zahynuly, nebo zafungoval lidský faktor. Například jasan před kostelem sv. Jáchyma přímo v Jáchymově. Rozeběhnulo se jednání o udělení tohoto statusu a stromy před kostelem náhle a akutně navštívil dendrolog a rozhodl o radikálním řezu koruny. Což je nepřekonatelná překážka při schvalovacím procesu. Proč byl tento „odborný zásah“ nutný zrovna v době plánování výměny trávníku za kamennou dlažbu nevím. Každopádně stejný odborník připustil „pižlání“ aleje kaštanů, která lemovala cestu od Sokolovny k hlavní silnici. Dnes nenajdete ani kaštany, které péči nepřežily a koneckonců ani ta cesta i se schody už tak nějak zmizela.

BUK NA STARÉM JELENÍ

Hraniční strom vysazený na historické hranici panství Jáchymov roste v lese mezi Jáchymovem a Plešivcem. Jedná se o Buk Lesní, který je srostlicí pěti kmenů s obvodem kmene 585 cm. Dosahuje výšky 26 metrů. Zachovaly se i další hraniční stromy, ale žádný z nich nedosahuje podobné velikosti. Strom je chráněný od roku 2004 jednak pro svůj historický význam, jednak pro svůj vzrůst.

WINKLERŮV JASAN NA MARIÁNSKÉ

Tento exemplář Jasanu Ztepilého byl prokazatelně (historické foto) vysazen v roce 1915 majitelem přilehlého domu č. p. 13 p. Winklerem. Po odsunu obyvatel po roce 1945 byl dům zbořen a dnes je na jeho místě rekreační objekt. Jasan má obvod kmene 364 cm a dosahuje výšky 22 metrů. Jeho stáří je odhadováno na 200 let.

LÍPY U KAPLIČKY NA MARIÁNSKÉ

Skupina tří Lip Srdčitých byla vysazena u kapličky stojící na bývalé poutní cestě z Jáchymova do kapucínského kláštera na Mariánské. Jejich věk je odhadován na 200 – 240 let. Obvody kmenů měří 425, 423 a 495 centimetrů a jejich výška je od 30 do 32 metrů. Jde o nejvyšší památné lípy v Karlovarském kraji.

MARIÁNSKÁ LÍPA NA MARIÁNSKÉ

Tento exemplář Lípy Srdčité stojí na svém místě 200 – 240 let. Její výška je 23 metrů a obvod kmene je 504 centimetrů. Lípa roste na místě, kde je dnes čistička odpadních vod, ale původně v jejím sousedství stával kapucínský klášter.

POPOVSKÁ BŘÍZA

Exemplář břízy Bělokoré stojí v místě bývalé osady Popov (Pffafengrün) v sousedství rovněž chráněné lípy. Je to největší a nejstarší bříza na území ČR. Její stáří je odhadováno na 100 – 120 let, což je u břízy jakožto krátkověké dřeviny poměrně dlouhá doba. Obvod jejího kmene je 285 centimetrů a výška poměrně rozložité koruny dosahuje 24 metrů.

DOLNÍ POPOVSKÁ LÍPA

Tento exemplář Lípy Velkolisté stávala přímo na dolní návsi Popova. Vahou větví došlo k rozdělení kmene a tím se tak dá projít po speciálním chodníčku. Obvod kmene tohoto velikána dosahuje 945 centimetrů při výšce 20,5 metru. Původně byly kolem kmene lavičky, kde posedávali zákazníci hospody stojící v sousedství. Na kmeni zároveň visela řada tzv. svatých obrázků. Jde o jedenáctý nejmohutnější (obvod kmene) strom na území ČR a nejmohutnější v Karlovarském kraji.

HORNÍ POPOVSKÁ LÍPA

Lípa Malolistá původně stála na horní návsi Popova a její věk je vyšší než 400 let. Při výšce 28 metrů obvod jejího kmene dosahuje 907 cm.

POPOVSKÝ JASAN ZTEPILÝ

Přibližně 200 let starý je druhý největší jasan v ČR. Šířka koruny je 24 metrů, výška 34 metrů a obvod kmene je 682 centimetrů. V roce 2002 byl tento jasan prohlášen za Strom roku. Znovuobjeven byl pro veřejnost zubařem MUDr. Jaroslavem Frouzem z Karlových Varů v devadesátých letech 20. století.

Foto: Soňa Nejedlá - Popovská bříza