Jdi na obsah Jdi na menu
 


JÁCHYMOVSKÝ HŘBITOV

21. 4. 2018

1935.jpgJáchymovský hřbitov byl založen prakticky po vzniku města, ale nejpozději v letech 1530 – 1533 mezi potokem a kostelem Všech svatých. Stalo se tak na popud kazatele Kryštofa Eringa. Z této doby pochází část ohradní zdi s branou a Výklenkovou kaplí. Do té bylo v roce 1544 umístěno sousoší Kalvárie od sochaře Christopha Waltera z Drážďan.

Hřbitov prošel jako celé město zásadními zvraty. Po rekatolizaci byly ničeny původní luteránské náhrobky a hřbitov se tak v roce 1627 stal ryze katolickým. Zničen byl např. i hrob Johannese Mathesia a jeho ostatky byly poházeny v Mlýnském údolí.  Po odsunu obyvatel německého původu po roce 1945 došlo k další vlně ničení. Dodnes se tak dochovalo minimum historických hrobů, včetně těch významných osobností historie města. Navíc ty hroby, které zůstaly, většinou dnes nejsou v dobrém stavu. Spíše naopak.

V nejhorším stavu je kupodivu část hřbitova, založená na přelomu devatenáctého a dvacátého století jako evangelický a dětský hřbitov. V této části došlo k destrukci ohradní zdi držící svah nad hřbitovem i zdi směrem k ulici Lidická. Rovněž původní smuteční alej vedoucí od vstupní branky k hlavnímu kříži není v dobrém stavu a několik stromů se již vyvrátilo. Padající stromy i zdi poškodily řadu hrobů, ale na druhou stranu vyšlo najevo, že část zdi je postavena ze starých náhrobků.

Právě v té novější, ale zdevastovanější části leží symbolický hrob politických vězňů komunistických lágrů. Původně se hovořilo o masovém hrobu politických vězňů, ale to bylo vyvráceno šetřením Ústavu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v součinnosti s Vojenským historickým ústavem a policií ČR. Byly nalezeny pouze jednotlivé osoby, ale nebylo zjištěno přesné místo hrobu.

Starší část hřbitova (vlastně původní hřbitov) s výměrou 1 767 m² slouží Jáchymovu dodnes.


Fotogalerie: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Hrbitov/