Jdi na obsah Jdi na menu
 


BRAUNSTEIN - DÍVČÍ SKOK

18. 12. 2017

divci-skok.jpgNa skále nad železničním tunelem stával na počátku 13. století malý strážní hrádek Braunstein. Ten byl společně s nedalekými osadami Konradsgrün a Hanau založen osadníky vyslanými sem klášterem v Teplé za účelem osídlení oblasti. Z tohoto místa se otevíral pohled do údolí, kterým osadníci pronikali do Krušných hor. Stezka navíc pokračovala k zemské hranici a hrádek tedy střežil i vstup do nitra Čech. Po vzniku Jáchymova však ztratil veškerý význam a zanikl. Nicméně je historicky doložen v díle Mathesiově, který jeho rozvaliny osobně navštěvoval.

Místo bylo několik set let opuštěno, i když v jeho blízkosti fungovalo městské popraviště a postupně vyrůstaly domy. Až po založení lázní sem byla vyznačena výletní cesta. Místo totiž díky odlesnění svahu nabízelo rozhledy nejen na silnici do Ostrova, ale i na okolní kopce a vznikající lázeňskou čtvrť Jáchymova. Lázně tehdy pro zvýšení bezpečnosti hostů vybudovaly na okraji skály altán.

Dnes je sice altán díky lázním opravený a má novou střechu, ale díky vzrostlým stromům ve svém okolí výhled nenabízí prakticky žádný. Nicméně se jedná o zajímavé místo, ke kterému se váže několik pověstí.

Ta nejstarší připomíná hrádek Braunstein. Ten se měl propadnout do pekel i se svým krutým pánem, který zavraždil svou dceru jen proto, že se odmítla provdat za muže, kterého jí otec vybral. Dívka zde dodnes hlídá stříbrný poklad, který její otec ukrýval ve sklepeních hrádku.

Další pověst má reálný základ. Když pod Braunsteinem dělníci stavěli železniční trať, skočila z tohoto místa v roce 1896 nešťastná dívka. Důvodem jejího činu byla neopětovaná láska k jednomu z dělníků. Od té doby se na její památku tomuto místu přezdívá Dívčí skok.

A do třetice se zde připomíná Anna Held, dívka z Jáchymova, kterou zde zavraždil železniční dělník Franz Wolf. Paradoxně se jednalo o snoubence, kteří měli krátce před svatbou.

Nejlepší přístupová cesta vede ze Smetanovo ulice, vede po rovince a dlouhá je cca. 600 metrů. Navíc je značena jako žlutý lázeňský okruh.