Jdi na obsah Jdi na menu
 


TELEVIZNÍ VYSÍLAČ KLÍNOVEC

12. 11. 2017

V letošním roce si (možná) připomeneme padesáté narozeniny televizního a radiového vysílače na Klínovci. Této stavbě předcházelo několik dalších, které zde vznikly díky nadšencům sdružených ve Svazarmu.

Klínovec byl ve snech radioamatérů ideálním místem pro umístění vysílače od poloviny padesátých let dvacátého století. Hlavní překážkou byl Tajný prostor Jáchymov, do kterého byl veřejnosti zapovězen vstup. Když dosáhli povolení ke vstupu, pokoušeli se zachytit signál našeho prvního televizního vysílače v Praze na Petřínské rozhledně. Toto povolení ke vstupu jim bylo uděleno, protože se jednalo hlavně o osoby zaměstnané v Uranových dolech Jáchymov. Veřejná bezpečnost tak v této době zjišťovala výskyt osob, pohybujících se v oblasti se sluchátky na uších a dalšími přístroji v rukách. Aby se předešlo problémům, sdružili se radioamatéři v Okresním radioklubu v Ostrově. Pro splnění svého snu se radioamatéři již spojení ve Svazarmu domluvili na spolupráci s národním podnikem TESLA Holešovice a po dvouletém jednání na vrcholu Klínovce 14. srpna 1957 vztyčili ocelový stožár. Antény na vrcholu byly nasměrované mezi Karlovy Vary a Sokolov. Samotný vysílač byl umístěn v pokoji č. 104 hotelu Klínovec. Zařízení bylo spuštěno 21. prosince 1957 a výsledek příjmu signálu z Prahy byl vynikající. Samotný stožár nalezli nadšenci na letišti v Karlových Varech. Byl ale poměrně krátký, 25 metrů, ale konstruktéři z Jáchymova pomohli a navýšili jej na metrů čtyřicet. V roce 1958 musel být vyřešen první větší problém. V blízkém St. Pölten byl zprovozněn vysílač pracující na stejné frekvenci jako Petřín, a proto vznikalo na Klínovci silné rušení. Proto bylo k patě stožáru přimontováno zařízení, které spojovalo stožár s radioreléovou stanicí v Loučné. Roku 1964 prošel vysílač na Petříně rekonstrukcí a jeho odložené vysílače byly 10. července 1965 přemístěny právě na Klínovec.

To už byl ale vrchol Klínovce i v hledáčku Správě radiokomunikací v Praze. V roce 1967 zde proto vyrostla nová dominanta vrcholu – železobetonová věž sloužící jako vysílač i radioreléová stanice. Vnitřní vybavení bylo hotovo a zařízení spuštěno v roce 1973. Věž na Klínovci má své dvojče, skoro až siamské. Věž na Zelené Hoře u Chebu byla stavěna i spuštěna ve stejné době. A to nejen letopočtem, ale i měsícem, dnem a dokonce na minutu přesně.

Prakticky jediný problém ohrožující stavbu přišel s okupací v srpnu 1968. Tehdy vysílač obklíčili vojáci SSSR a vyzvali příslušníky československé armády obsluhující vysílač, aby přerušili vysílání a umožnili vstup do věže a její převzetí. Když byly tyto požadavky odmítnuty, byl k věži dopraven kanon, který rozstřelil trafostanici u paty věže. Personál věže se ale vzdal až po příjezdu tanků a pohrůžce, že bude na věž zahájena těžká palba.