Jdi na obsah Jdi na menu
 


SANATORIUM AKADEMIKA BĚHOUNKA

25. 3. 2017

p5210233.jpgFunkcionalistická budova vsazená do svahu nad lázeňským územím Jáchymova je dílem akademického architekta A. Tenzera. Ten je kromě sanatoria Běhounek např. autorem dětské nemocnice Praha – Motol, terasových domů v Praze - Libni nebo Hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze.

Stavba sanatoria byla zahájena v březnu 1974 a dokončena v září roku 1975. Slavnostní otevření proběhlo v říjnu téhož roku. Výstavba tedy trvala pouhých 19 měsíců. Projektové práce vyšly na 2,8 miliónu a celková cena činila 228,2 miliónů. Dotace ze státního rozpočtu byla určena na výši 206 miliónů a 22,2 milióny se podílel zadavatel díla, tedy Československé státní lázně.

Realizace byla provedena v rámci RVHP stavebním podnikem „7.juli“ Beograd z Jugoslávie a technologie dodal PZO INTEREXPORT BĚLEHRAD. Původní kapacita činila 238 lůžek. Dnes dosahuje včetně depandancí 350 lůžek, přičemž 12 z celkového počtu je v šesti pokojích uzpůsobeno pro tělesné postižené.

Jedná se o komplexní zařízení, což znamená, že veškeré služby jsou pod jednou střechou, proto klient nemusí k léčbě docházet do jiných budov.

Původní, pracovní, název hotelu byl SANATORIUM RADON. Ke změně došlo na počest zakladatele československé atomové fyziky akademika Františka Běhounka.