Jdi na obsah Jdi na menu
 


LESNÍ KAVÁRNA - BELVEDER

24. 2. 2019

Lesní kavárnu nazývanou i Belveder vybudoval Jaroslav Urban po roce 1929.

Jaroslav Urban začínal jako jídlonoš (pomocný číšník) v Hradci Králové a ostupně se vypracoval na vlastníka nejvýznamnějšího hotelu v oblasti – Grandhotel v Hradci Králové. Do Jáchymova přišel společně s Karlem Šroubkem, dalším významným hoteliérem své doby, v roce 1924, aby se společně ujali zdevastovaného a částečně vyhořelého hotelu Radium-Palace. Nicméně, Šroubek se brzy vrátil do Prahy a Urban tak zůstal jediným nájemcem a mohl plně projevit svou podnikatelskou genialitu.

Po roce 1929 provedl Urban velkorysou rekonstrukci hotelu a ze státní podpory zvelebil i jeho okolí. Nechal k hotelu přistavět terasu s balustrádami a promenádním schodištěm nebo nový luxusní bar.

Urban ale razil i teorii, že by hosté neměli pobývat jen v hotelu, a proto nechal vytyčit promenádní cesty nad hotelem a tenisové kurty. U těchto kurtů nechal postavit Lesní kavárnu jako cíl nebo výchozí bod procházek. Dodnes lze Lesní kavárnu označit jako počáteční místo vycházek do Údolí mlýnků nebo po obnovené Severinově promenádě (Roseggerweg, Mlýnská stezka).

Mezi nejvýznamnější hosty Lesní kavárny, která v této době byla součástí Radium Paláce, patřili prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo jeho nástupce Eduard Beneš.

Fotogalerie zde: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Lesni_kavarna_-_Belveder/