Jdi na obsah Jdi na menu
 


KULTURNÍ DŮM

9. 4. 2018

dsc00376.jpgV Jáchymovských uranových dolech pracovalo mimo jiných i více než 700 poradců a odborníků ze SSSR. A právě pro potřebu jejich kulturního a sportovního vyžití byl v letech 1951 – 52 postaven Kulturní dům. Jediným požadavkem těchto pracovníků dolů byla podoby stavby – podle sovětského vzoru. Původně stavba byla zakončena tzv. Moskevskou věžičkou, na jejíž špici byla umístěna rudá pěticípá hvězda. Tato věžička, tvořící výškovou gradaci celé stavby, byla při poslední rekonstrukci odstraněna. Stavba byla slavnostně otevřena 1. května 1952 a Velký sál tehdy mezi představeními sloužil jako tělocvična. Pro potřeby široké veřejnosti byla stavba otevřena až v roce 1960, kdy probíhalo ukončování těžby uranu na Jáchymovsku. Jáchymovský Kulturní dům vlastně předával svou funkci kulturního centra sovětských poradců nově postavenému monumentálnímu Kulturnímu domu v Ostrově.

dsc00377.jpgStavba je postavena ve stylu nazvaném SORELA (socialistický realismus v architektuře). Tento styl byl prosazován jako ryze sovětské umění, ačkoliv paradoxně vznikl v USA již na konci 19. století. Ovšem i v rámci tohoto stylu je Kulturní dům v Jáchymově v rámci severozápadních Čech ojedinělý. A to navzdory tomu, že např. blízký Ostrov je v tomto slohu postavený z větší části. Dochovala se totiž původní zábradlí oken v prvním patře. A v centru tohoto zábradlí se dodnes vyjímá jako hlavní dekor pěticípá hvězda. 

Dnes je budova Kulturního domu s kinem Radium v majetku Léčebných lázní. Ty v roce 2012 realizovaly malou digitalizaci a od roku 2013 promítání probíhá z DVD nosičů nebo Blu-Ray nosičů a jiných digitálních formátů.

Fotogalerie je zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kulturni_dum/