Jdi na obsah Jdi na menu
 


HORNICKÝ DŮM

25. 3. 2018

Hornický dům byl postaven v roce 1950 v sousedství domu z roku 1541, který sloužil jako pošta. Další dva renesanční domy ale stavbě musely ustoupit. V rámci stavby vznikl kinosál, další veliký sál pro pořádání plesů nebo konání divadelních představení byl v patře. Součástí byla i řada kluboven pro zájmové a hornické spolky. Téhož roku bylo uzavřeno kino Radium provizorně fungující v bývalé továrně na tabákové výrobky.

V rámci slavnostního otevření zde proběhla zahajovací schůze, kde se mimo jiné zazněly závazky horníků na plnění a překračování státního plánu těžby uranových rud. Zlatým hřebem slavnosti potom bylo promítání sovětského filmu Pád Berlína. Toto promítání bylo realizováno jako předpremiéra filmu, jehož slavnostní premiéra proběhla v Karlových Varech v rámci Mezinárodního filmového festivalu.

Dům poskytoval zázemí hornické kapele, která v něm zkoušela i hornickým spolkům, nacházel se zde kulečník nebo šachová místnost. V budově se konala i zasedání Národního výboru a smutnou kapitolou byla jednání Státního soudu. Kulturních představení, plesů a bálů, popřípadě i jiných kulturních akcí ale bylo podstatně více. Kinosál v přízemí patřil mezi nejmodernější kina své doby. Na zdejším širokoúhlém plátně (první v tehdejším Západočeském kraji a jedno z prvních v ČSSR) byly promítány i filmy v rámci MFF Karlovy Vary.

Jen během prvního pololetí roku 1989 zde bylo promítáno 746 x s návštěvností 14217 diváků. V rámci oslav 475 let města v roce 1991 byl rekonstruovaný kinosál provizorně otevřen pro Školní akademii – pásmo scének z historie města, kde herce nahradili žáci ZDŠ Marie Curie-Sklodowské. V následujícím roce se do května promítalo v úterý, čtvrtek, sobotu a v neděli. Od května do října se promítalo ve čtvrtek, sobotu a v neděli.

Ke konci roku 1992 budovu zasáhl požár půdy a střechy se škodou dva milióny korun. Tento požár byl jedním z mnoha, které v tomto období zasáhly město. Z jejich zakládání byl podezřelý místní občan, který za to byl také později odsouzen.

Budova Hornického domu byla prodána do soukromých rukou v rámci malé privatizace. Posledním z řady majitelů byla rusko-ukrajinská společnost VP Select. Její vlastníci plánovali přebudování stavby na lázeňský hotel se 120 lůžky a kinosálem, který by byl přístupný i veřejnosti. Přestavba měla být zahájena v roce 2005, ale kvůli ekonomické krizi od ní majitelé upustili. Město se budovu snažilo získat zpět do svého majetku, ale cena 1,5 miliónu nebyla adekvátní. Kvůli špatnému technickému stavu budovy byl okolo vybudován dřevěný plot, a protože majitelé neplatili místní poplatek za zábor veřejného prostranství, vyvolalo město dražbu této nemovitosti. Za 73 000 Kč město budovu zakoupilo, aby ji mohlo zbourat, protože rekonstrukce již nebyla možná.

Na začátku července 2013 tak začala demolice, kdy byly probourány stropy a budova byla de facto zbořena do dvoupatrového sklepa (říjen – listopad 2013). Vzniklé prostranství potom bylo provizorně upraveno s tím, že zde vznikne parčík s infotabulemi o historii Hornického domu, lavičkami a dětským hřištěm. Popřípadě parkoviště. Oba projekty ale zatím na svou realizaci čekají.