Jdi na obsah Jdi na menu
 


POMNÍK LUĎKA RAUCHA

27. 1. 2019

Malý pomníček s nápisem Luděk Rauch *1. 7. 1951 +5. 12. 1983 najdeme skoro naproti chatě Havlovka u autobusové zastávky na místě jámy č. 12 označované i jako Rovnost II.  Kolemjdoucí nebo jedoucí pravděpodobně netuší, že zde došlo k tragédii. Pomníček nechal umístit Zdeněk Medek.

Luděk Rauch byl učitel v Ostrově, kterému se stala osudnou jeho vášeň pro podzemí Jáchymovska a minerály. Je považován za průkopníka na poli montanistiky a mineralogie ve smyslu, jak tyto obory chápeme dnes. Ačkoliv byl zkušeným lezcem, který působil po celé ČSSR, Jáchymov se mu stal osudným.

Jáma byla původně překryta betonovou deskou, ale vlivem počasí došlo k tomu, že se část zeminy okolo desky vsypala dovnitř a vytvořil se otvor. Dne 3. prosince 1983 jím Rauch sestoupil se dvěma kamarády poté, co pomocí trhaviny otvor rozšířili. V hloubce 120 metrů se na druhém patře jámy pokusil překonat částečný zával na překopu k dolu Adam (Šachta č. 11), při čemž na sebe strhl další horninu. Kolegům se nepodařilo jeho vyproštění, a proto přivolali báňskou záchrannou službu. Konkrétně OBZS Sokolov a BZS Uranových dolů Zadní Chodov. Tyto záchranné sbory se o vyproštění těla pokoušely další dva dny, ale 5. prosince byl Luděk Rauch úředně prohlášen za mrtvého a veškeré práce byly ukončeny. Důvodem bylo dle Správy vyšetřování Veřejné bezpečnosti ČSR nadměrné ohrožení zasahujících záchranářů a předpokládané náklady ve výši několika miliónů Kč.

V roce 2010 byl na Rauchovu počest nově objevený jáchymovský minerál pojmenován metarauchit.

Vysvětlení Správy vyšetřování VB ČSR - „Na základě prohlídky celé části dolu, zhodnocení všech okolností (použití techniky, vybavení lezného oddělení, osvětlení, větrání a další) byl učiněn závěr, že vyproštění Luďka R. by si vyžádalo ohrožení života záchranářů (s přihlédnutím k zchátrání starého důlního zařízení a značné ionizaci) i milionové náklady, a proto bylo od dalších prací upuštěno.“

Okresní prokurátor v Karlových Varech následně přikázal Oddělení vyšetřování VB Karlovy Vary věc vyšetřit „s ohledem na závažnost jednání a smrtelný následek.“ Z výslechů oněch dvou kamarádů a kolegů totiž vyplynulo, že primárním motivem pro vstup do dolu u nich bylo získání a následný prodej minerálů. Zdeněk M. a Karel M. byli obviněni z rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a nedovolené ozbrojování (k rozšíření vstupního otvoru byla použita trhavina). Trestní stíhání bylo u obou zastaveno ustanovením vyšetřovatele VB dne 20. 6. 1984.

Kromě vzpomínaného Luďka Raucha si vzpomínku zaslouží i další sběratel minerálů Petr Botek. Ten zahynul na konci srpna 1983 na sledné štole žíly Hildebrand na Štolovém patře dolu Svornost. Vstoupil na zetlelou výdřevu komínu a po pádu do hloubky 230 metrů utrpěl zlomeninu báze spodiny lebeční.