Jdi na obsah Jdi na menu
 


HROB OBĚTÍ 2. SV. VÁLKY

19. 4. 2015

p5210122.jpgBěhem 2. světové války pracovali v jáchymovských dolech nuceně i váleční zajatci. Ostatky těch, kteří zemřeli, byly zahrabány u hřbitovní zdi společně s ostatky zemřelého z pochodu smrti, který ke konci války procházel v blízkosti města. Konkrétně se jednalo o čtyři sovětské válečné zajatce, jednoho polského vojína a jedné neznámé osoby. O jejich hroby po válce pečoval pan Malý, který byl hrobníkem a zároveň členem hasičského sboru. A právě hasičský sbor se postaral o důstojné uložení ostatků.

Ve dnech 1. a 2. listopadu 1948 členové Požárního sboru pod vedením p. Bohumila Malého a velitele JSDH Jáchymov vykopali a vyzdili novou hrobku. Hasiči dále od Městského národního výboru zakoupili tři rakve, do kterých exhumovali ostatky. Tyto rakve byly uloženy do nové hrobky a nad ní byl vztyčen jednoduchý pomník – kámen s pamětní deskou z červeného mramoru a nápisem:

„ZDE NAŠLI POSLEDNÍ ODPOČINEK / 4 SOVĚTŠTÍ ZAJATCI, / 1 POLSKÝ VOJÍN / A 1 NEZNÁMÝ Z POCHODU SMRTI / JAKO OBĚTI NACISMU. / SPĚTE KLIDNĚ V ČESKÉ ZEMI!“.

Ke slavnostnímu odhalení došlo 7. listopadu 1948 při příležitosti oslav výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Slavnostního odhalení pomníku se zúčastnili kromě čestné stráže hasičů i představitelé města, armády, okresních i krajských úřadů, zástupci škol a junáka a katolický kněz z Jáchymova společně s pravoslavným popem z Karlových Varů. Později bylo zjištěno, že neznámý z pochodu smrti je Francouz, ale jeho tělo nemohlo být vydáno, protože hrobka byla zazděna a navíc nebylo jisté, ve které rakvi byly jeho ostatky uloženy. Stejně tak byli identifikováni i sovětští zajatci – šlo o Filimona Černěnka, Beriju Korostěnka a Petra Šumkina. Čtvrtý Rus, polský vojín a Francouz zůstávají bezejmenní.

Od roku 1949 se při příležitosti oslav konce 2. světové války konal u pomníku pietní vzpomínkový akt. V roce 1955 byl při příležitosti výročí 10i let od konce války na místě pomníku vztyčen mohutný mramorový památník vysoký 2,5 metru zakončený rudou pěticípou hvězdou, na který byla přenesena původní deska. Ten byl odhalen 9. května 1955.

V roce 1991 byl značně zchátralý mramorový pomník snesen a místo bylo upraveno do své původní podoby.