Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠLIKOVSKÁ KAZETA

24. 2. 2019

slikovska-kazeta.jpgNárodní kulturní památka – Šlikovská mincovní kazeta neboli pokladnice byla vyrobena v Augsburgu šperkařem Johannem Andreasem Thelotem v letech 1680 – 1690. Vyrobena byla pro Leopolda Antona Josepha Schlika – příslušníka kopidlanské větve rodu. Leopold byl císařský generální válečný komisař, vyslanec, polní maršál a nejvyšší kancléř Českého království.

Kazeta je vyrobena z tepaného stříbra a osazena 44 jáchymovskými a plánskými šlikovskými tolary. Rámečky, do kterých jsou tolary zasazeny jsou pozlaceny. Na dně kazety je potom reliéf tvořený plody granátových jablek, vinných hroznů a hrušek. Kazeta váží 5,7 kilogramů.

Jeden z jejích dědiců, generál rakouské jízdy František Jindřich, z ní prý vyplácel vojáky při bitvách u Lipska a Solferina. Jeho duch také kazetu dodnes střeží.

Podle některých pramenů kazeta nesloužila jako pokladna, ale k uložení dokumentů.

Vystavena je na zámku v Ostrově, ale inventárně náleží na zámek Sychrov.

Kazeta vlastně vůbec není památkou Jáchymova. Šlikové v době jejího vzniku neměli s městem nic společného. Nicméně ji zmiňuji, protože na ní můžeme spatřit šlikovské tolary v Jáchymově vyražené. Použitou fotografii pořídil Petr Kozohorský.