Jdi na obsah Jdi na menu
 


KÁMEN TŘÍ PANSTVÍ

21. 3. 2018

trojboky-kamen.jpgPři brouzdání po internetu a různých turistických portálech jsem si všiml zajímavé věci. A sice toho, jak jednotlivé stránky bez uzardění opisují bez toho, že by se byť pokusily uvést zdroj. Jak tisíckráte vyřčený nesmysl je slepě přijímán a šířen dále, dokonce i na oficiálních stránkách obcí. Snad žádná památka města Jáchymov není opředena tolika omyly a nesmyslnými tvrzeními jako trojboký hraniční kámen zvaný Dreiherrenstein (Kámen tří panství). Je ale pravdou, že pro jeho vzdálenost od města by jej s Jáchymovem spojoval málokdo. Takže na následujících řádkách vždy uvedu omyl a pokusím se ho vyvrátit, protože tato významná památka si to prostě zaslouží.

Letopočet 1544, panování Marie Terezie a erby zemí.

Hraniční kámen byl vztyčen již v roce 1677, ale nese letopočet 1729. V tomto roce byl znovu osazen po definitivním vytyčení zemské i územní hranice. Navíc by letopočet 1544 nedával smysl, protože ke vzniku zemské hranice došlo až na základě tzv. Pražské dohody z 14. října 1546. První hraniční kameny byly potom stavěny až v roce 1558.

Spojitost s Marií Terezií také můžeme vyloučit. Tato jediná žena na českém trůnu vládu nastoupila 20. října 1740. A to již kámen na tomto místě už nějaký ten pátek stál.

Znaky na hraničním kameni mají ukazovat hranice Čech, Saska a rodu Schwarzenbergů, což je další nesmysl. Ve skutečnosti jde o hranice panství Schwarzenberg patřící pánům von Tettau (páni z Tetova) (Schwarzenberg je město v Sasku – dodnes jde o stejnojmenný okres, ovšem výrazně menší, než v minulosti. Jméno panství má ovšem s rodem Schwarzenbergů společné právě a pouze jen jméno), panství Schönburg a území rodu Šliků (Ostrov a Jáchymov). Na severozápadní straně je alianční znak Saska a Polska s písmeny FARPES (Fredericus Augustus Rex Poloniae Elector Saxoniae) a nápis Sachsen (Sasko). Od roku 1842 jsou zde i písmena KS (Königreich Sachsen – Království saské). Na severovýchodní stěně je znak panství Horní Hrad (Hauenstein) s nápisem Hauenstein a letopočet 1729. V roce 1842 přibyla písmena KB (Königreich Böhmen – Království české). Jde o alianční erb rodu markrabat z Badenu a vévodů Sachsen-Lauenburg. Na třetí, jižní, straně je potom Rakouská orlice, která symbolizuje horní město Jáchymov s nápisem Joachimsthal a letopočet 1729. Poslední úprava hranice zde proběhla v letech 1842 - 1843. Ta spočívala ve vyznačení státní hranice pomocí dodnes patrného příkopu. Kámen byl potom označen číslem 376 a zkratkami KS a KB (Königreich Sachsen a Königreich Böhmen).

Spojitost s Božím Darem

S Božím Darem nemá kámen vůbec žádnou spojitost. Dokonce Boží Dar ani není historicky nejbližší osídlené místo. Na místě dnešních větrníků totiž původně stávala osada Sonnenwirbelhäuser (Klínovecké Chalupy). A tato osada neměla s Božím Darem vůbec nic společného. Patřila totiž pod panství Jáchymov.

Ovšem ve snaze Božího Daru o jakési přisvojení si této památky jde vysledovat snaha radnice na Božím Daru o propagaci a pozvednutí jejich obce za každou cenu. Oproti tomu ze strany Jáchymova jde vysledovat leda tak absolutní nezájem. Nejde jen o Trojboký kámen, ale třeba i Farskou louku (Jahodina), Klínovec nebo Neklid.

 

Úvodní foto: Michal Urban - Montanregion Krušné hory - Erzgebirge

Fotogalerie zde: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kamen_tri_panstvi_Dreiherrenstein/