JÁCHYMOVSKÉ KARTY
Vzácná památka města Jáchymov, která se ztratila. To jsou dvě kompletní sady hracích karet, které pochází z počátku 16. století. Něco podobného nemá ve svém inventáři ani Národní muzeum, ani žádná podobná instituce v naší zemi. Jenže se zdá, že je už nemá ani Jáchymov. Nebo je alespoň nemůže najít. Jsou někde zapomenuté v krabici v zaprášeném rohu? Byly nelegálně odkloněny k soukromému sběrateli? Těžko říci. Jistých je jen několik faktů.
Počátky karet v Čechách
Karty se na našem území vyráběly již na počátku 15. století, i když je nejstarší výrobna karet písemně doložena až v roce 1517. Vůbec nejstarší známé karty u nás z roku 1547 jsou uloženy v Opavě ve Slezském muzeu. Jsou ale nerozřezané a tedy nepoužívané. Další známé karty z roku 1557 pochází z Prahy a jsou nezvěstné. Karty z Jáchymova jsou významné tím, že byly používány již před samotným založením města. Navíc se jednalo o kompletní a používané sady, což z nich činí světový unikát.
Anonymní karty z Chebu z roku 1521 v Caryho sbírce Knihovny University v Yale byly pravděpodobně získány rovněž z Jáchymova. Naznačuje to jejich uložení společně se sbírkou jáchymovských Tolarů. Nicméně jde o domněnku. Tyto karty ale nejsou kompletní. Jejich podoba je zachycena na úvodním obrázku.
Obecně o kartách Stukeley
Karty obecně se podle svého původu dělí na čtyři typy – italský, španělský, německý a francouzský. Liší se požitými symboly, které dnes u německého typu známe jako srdce, káry, listy a žaludy. Karty Stukeley jsou podtypem právě těch německých. Charakteristické je pro ně žaludové eso, které zobrazuje jednorožce, popřípadě lva se stuhou. Na kartách tohoto typu často nacházíme zkřížené kladívko s mlátkem (na srdcové dvojce). Toto odráží místa jejich vzniku v hornické části Saska a pravděpodobně i Čech.
Objevení
Okolnosti objevu jsou poměrně zajímavé. Karty nikde jen tak neležely, ale byly pečlivě uschovány nebo sloužily jako materiál při opravě.
Na počátku devadesátých let 20. století byly do loketské restaurátorské dílny uměleckého knihaře Jana Soboty dopraveny vzácné knihy jáchymovské Latinské knihovny. Po jejich zrestaurování byly převezeny zpět do Jáchymova a uloženy v budově radnice. Jenže udeřila náhoda, která ve finále umožnila objev karet. V oné místnosti prasklo topení a bezmála třicet knih doslova plavalo na vodě. Byly tedy znovu převezeny do Lokte. Pan Sobota musel u několika knih vyrobit nové desky nerozeznatelné od původních. Staré, vodou poničené, si mohl ponechat k dalšímu zkoumání. A díky tomuto objevil karty vlepené do hřbetu a desek knihy. Vlepil je tam některý z jáchymovských knihařů na počátku 16. století při opravě. Jestli jako výztuhu, kterou měl po ruce, levný materiál k opravě nebo se karet potřeboval zbavit, to navždy zahalil závoj času. Proti kartám v této době totiž velice brojila Církev, jako proti čertovským obrázkům. Může se to zdát tmářské, ale mnohý horník u karet prohrál a propil všechny vydělané peníze. Šlo tedy ze strany Církve o sociálně pochopitelnou snahu.
Současnost
Jan Sobota karty samotné i průběh nálezu fotograficky zdokumentoval a karty po jejich restauraci odevzdal na radnici v Jáchymově. Nicméně, oba balíčky karet zmizely. Komu je předal konkrétně, se též neví, protože pan Sobota mezitím skonal. Přes několikeré pátrání karty nebyly nalezeny.
Popis jáchymovských karet
Kartýř (výrobce karet) je neznámý stejně jako místo jejich výroby. Lícová strana karet byla bílá a vyrobeny byly technikou dřevorytu. Zobrazení potom bylo ručně kolorováno. Rubová strana byla bez jakéhokoliv zdobení v šedé barvě. Jednohlavých karet v balíčku bylo 52 a eso bylo nejnižší kartou.
Poděkování na závěr
Bádání kolem karet vede jáchymovský badatel Jaroslav Ochec, jehož jsem též použil jako hlavní zdroj informací v tomto článku, za což mu velice děkuji.