Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRYTÁ ÚZKOKOLEJKA

22. 10. 2017

Jáchymov oplývá i několika památkami, které nejsou jasně patrné, dochovaly se pouze ve zlomku nebo na starých fotografiích. Mezi takové památky patří i úzkorozchodná koněspřežná dráha mezi dolem Svornost a úpravnou u dolu Josef. Tato dráha byla po celé délce zastřešená, a proto je na starých fotografiích jasně patrná. Pozorný člověk její pozůstatky vidí i v krajině. Tedy, pokud ví, co hledat.

Dráha o délce 630 metrů sloužila k přepravě hlušiny z dolu Svornost k odvalu u dolu Josef. Tento odval na stráni bočního údolí Jáchymova je dnes zcela překryt masivní haldou z období masivní těžby uranu, která zasypala celé údolí, včetně začátku říšské silnice vedoucí přes Popov na Mariánskou a dále do Hroznětína. Hlušina byla přepravována soupravou 5 – 6 důlních vozíků tažených koňmi. Každý vozík měl objem 0,3 m³.

Zajímavé je, že nevíme, kdy vlastně dráha vznikla. Podle Kroniky města se tak stalo až v roce 1882, ale je známo její vyobrazení z doby před požárem města v roce 1873. Na mapě z roku 1842 je na místě trati zakreslen původní vodní příkop přivádějící vodu od Svornosti k dolu Josef. Možné datum vzniku je tak rok 1850, kdy došlo k modernizaci Svornosti (tedy v době, kdy důl převzal stát). Smyslu dráha pozbyla po roce 1901, kdy těžba na Svornosti dosáhla z důvodu zatopení dolu svého minima.

Poslední zbytek trati tak lze nalézt u dolu Svornost v podobě kolejí vedoucích od těžní jámy k Hornickým schodům a u dolu Josef, kde jsou zbytky opěrných zdí.

Fotogalerie:

http://www.palfi.cz/fotoalbum/historicke-bohatstvi/dulni-cinnost/kryta-uzkokolejka/