Jdi na obsah Jdi na menu
 


DŮL KLEMENT

26. 1. 2019

Důl Klement byl vyhlouben v Elbeckenském údolí v polovině 20. století (po roce 1947) a dosáhl hloubky 57 metrů. V polovině padesátých let byla jáma překopem spojena s jámou Nikolaj. K nálezům uranu zde však prakticky nedošlo.

Vyhlouben byl na místě staršího dolu Giftkies (připomínán spolu s hutí již v roce 1618), který měl v rámci dolů na Jáchymovsku zvláštní zaměření. Těžil se v něm arzenopyrit, ze kterého se vyráběl arzenik. Huť na arzenik stávala v sousedství dolu mezi štolami Wenzel a Schönerz pod elbeckenskou hájovnou (dnešní chata Hájenka). Vedlejším produktem huti potom byla měď a později i kobaltové rudy sloužící k výrobě kobaltové modři.

Důl byl s hutí zakoupen v roce 1687 podnikatelskou skupinou z Míšně. Tato skupina měla monopolní právo na výrobu arzeniku a po zakoupení této huti dodávala na trh přes polovinu veškerého potřebného arzeniku v rakouském mocnářství. Poslední zmínka o huti pochází z roku 1771.

I přes ražbu dolu Klement se dochovala hlavní štola Giftkies s, v místě ojedinělou, „výzdobou“. Tu tvoří modré, zelené a bělavé náteky arzeničanů mědi a železa. Kromě toho se zde nachází krápníky glockeritu a kalcitu. V roce 2011 zde dr. Hloušek poprvé na světě popsal sekundární minerál uranu agrikolait.