Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOSTEL VŠECH SVATÝCH

2. 5. 2012

 

sp.kostel-dnes.jpg

Nejstarší stavební památka města Jáchymov. Postaven byl roku 1516 a poprvé byl písemně připomenut na fragmentu hornické mapy z roku 1534. Jeho první známá rekonstrukce v původní podobě proběhla v roce 1783. Půdorys kostela je 14.5 x 13 metrů a kněžiště je hluboké 5.5 metru. Oltář je z dílny Lukáše Cranacha a kostelu jej daroval spoluzakladatel města a první horní hejtman Jindřich z Könneritz. Kostel je zajímavě situován-ležel zcela mimo novou osadu (dnes je prakticky uprostřed).

Původně u něho od roku 1530 stával hornický špitál, a proto se mu říká Špitální kostelík. Roku 1533 byl u něho založen městský hřbitov sloužící dodnes. Špitál byl s kostelem ve výši prvního patra spojen krytou chodbou a půdní prostory kostela sloužily jako sklad potravin a materiálu pro špitál. (Při rekonstrukci kostela v roce 1992 byla nalezena lopata na zrní). Budova špitálu byla pro havarijní stav zbořena v roce 1958 a na jejím místě byl založen urnový háj s pietním místem.

Dne 14. 8. 1993 proběhlo slavnostní posvěcení kostela. To proběhlo při příležitosti vydání dekretu Františka kardinála Tomáška, který tímto Jáchymovu propůjčil statut poutního místa náhradou za zničený klášter na Mariánské. Zajímavostí kostela jsou jeho krovy, které jsou původní z roku 1516. Jako izolace proti plísním a tlení dřeva tehdejším stavitelům skvěle posloužila volská krev, kterou byly trámy napuštěny. Zvon, který je zde nainstalován, je původní, z dílny jáchymovského zvonaře Hanse Wildta. Datován je letopočtem 1520, vysoký 65 centimetrů a na hladkém povrchu je nápis velebící jméno Páně. Jedná se o nejstarší nemovitou památku Jáchymova.

V kostele je umístěno sousoší Kalvárie, původně stojící v barokní kapličce ve zdi hřbitova.

Fotogalerie kostela zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kostel_Vsech_svatych%2C_tez_Spitalni_kostel/