Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍHO SRDCE JEŽÍŠOVA na Suché

6. 9. 2015

kostel-sucha.jpgKostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova najdeme zhruba uprostřed obce Suchá. Postaven byl v letech 1927 – 29 pro potřeby obyvatel této části Jáchymova.

Nejprve přípravný výbor v čele Johannem Öehmem (předseda) a Johannem Pepperlem (jednatel) uvažoval o stavbě prosté kaple, ale později byl přijat záměr stavby kostela. Peníze byly shromažďovány sbírkou především mezi obyvateli obce, ale i mezi obyvateli Jáchymova. Formou dodávky stavebního dříví přispělo i samotné město Jáchymov. V roce 1928 byly vyčerpány finanční prostředky ve výši 60 000 korun, a proto nezbyly prostředky na zakoupení zvonu.

Proto si Výbor pro stavbu kostela zapůjčil zvon z roku 1630 od zvonaře Hanse Zincka, který byl umístěný v Městském muzeu v Jáchymově. Za zvon se zaručili: J. Öehm (předseda), K. Hahne (zástupce předsedy) a J. Drumm (řídící učitel školy na Suché a zároveň pokladník Výboru). Díky této zápůjčce mohl být kostel 20. 10. 1929 slavnostně vysvěcen. V roce 1940 Jáchymov požadoval navrácení zvonu. Protože by kostel zůstal bez zvonu, obyvatelé Suché navrácení zdržovali. A to až do roku 1941, kdy byl zvon zabaven stejně jako zvony v Jáchymově i širokém okolí a roztaven pro válečné účely.

Po roce 2000 město Jáchymov nechalo kostel kompletně zrekonstruovat. Finančně se podílel i Karlovarský kraj. Vyměněna byla střecha, opraveny omítky a rekonstrukcí prošel i interiér kostela.

Kostel dnes slouží jako místo setkávání obyvatel i turistů, pořádají se zde koncerty a jiné kulturní akce. O Vánocích se zde pravidelně koná Mše svatá. Kostel je od jara do podzimu zajištěn mříží, díky čemuž je možné si prohlédnout interiér.

Stavba sice není příliš cenná z historického hlediska, ale to jí nijak neubírá na zajímavosti a místním významu.