Jdi na obsah Jdi na menu
 


KAPLE SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

4. 5. 2013

dscn7910.jpg

Stojí od roku 1734 na Jánském vršku. Podle pověsti se zde o Valpružině noci shromažďovaly čarodějnice.  Jánský vrch je vlastně skála, příkře vystupující ze severního svahu údolí, ve kterém se rozkládá Jáchymov.

Kaple byla postavena nákladem manželů Vogelhaubtových – Jana Jakuba a Žofie. V letech 1838 – 39 byl ke kapli přestavěn obytný dům. Tento dům byl postaven za peníze (15 000 zlatých), které na to ve své poslední vůli věnoval František Pallas, děkan u sv. Víta v Praze. V roce 1851 byla v tomto domě zřízena rukavičkárna bratří Kuhlmanů. V té době kaple nesloužila k církevním účelům. Znovu vysvěcena byla 29. 4. 1873. Na přelomu 19. a 20. století přešla kaple znovu do soukromých rukou. Dům stojící u kaple byl zbořen někdy v letech První světové války.

Popis:

Osmiboká loď s obdélným presbytářem na jihu. Severní předsíň sloužila jako chodbička spojující kapli s přilehlým domem. V koutech mezi touto chodbičkou a lodí kaple najdeme dvě čtvrtkruhové apsidy. Ve zdech jsou okna různé velikosti s obloukovým zakončením. Pouze v apsidách jsou malá okénka obdélníková. Obdélníkový vchod má hladké ostění s vytesaným letopočtem 1734. Nad hlavní lodí kaple je stanová střecha zakončená osmibokou věžičkou. Severní předsíň je zastřešena nízkou stanovou stříškou, na které je umístěna osmiboká otevřená zvonička.

Fotogaleri kaplí Jáchymova navštivte zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kaple_Jachymova/