Jdi na obsah Jdi na menu
 


KAPLE SVATÉ BARBORY

4. 5. 2013

Byla postavena z peněz vybraných lezcem Josefem Florem a vysvěcení se konalo 4. prosince 1770.  A 29. 3 1772 byly v Praze vysvěceny zvony ke cti sv. Jana, sv. Floriána a sv. Pavla. Roku 1809 byla na kapli postavena druhá věžička. Jedna byla za jáchymovské havíře, druhá za jáchymovské hutníky.

Původně stála v naproti Lázeňské budově. V jejím těsném sousedství byl postaven dům Astoria a těleso nové silnice. Kaple tak značně zapadala a navíc překážela vzrůstající dopravě v této části města (někdejší Unterthal). Proto byla v roce 1917 rozebrána a přenesena na své dnešní místo nad Kulturním domem.

Popis:

Obdélníková kaple se segmentově zakončeným presbytářem krytá šindelovou sedlovou střechou. Ta je zakončena dvěma šestibokými věžičkami. Obdélný vchod má hladké rámování s uchy. Nad ním se nachází kasulovité okno a po stranách liché, mělké lizénové rámce. Vstupní průčelí je zakončeno římsou odděleným trojúhelníkovým štítem s polokruhově zakončenou nikou se středním klenákem a přesahující lavicí. Na bočních stěnách je vždy jedno polokruhovitě zakončené okno.

Fotogaleri kaplí Jáchymova zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kaple_Jachymova/