Jdi na obsah Jdi na menu
 


KAPLE SVATÉ ANNY

4. 5. 2013

dsc02548.jpgPůvodně dřevěná stavba z roku 1517. Během své existence kaple několikrát vyhořela. Poprvé se tak stalo v roce 1642. Obnovena již jako kamenná byla až po uplynutí 132 let – v roce 1778 na žádost manželů Jacoba Floriána a Marie Catharine Haanl. Ti o její znovupostavení požádali 22. listopadu 1777. Ke splnění svého cíle disponovali 1000 zlatých. V roce 1780 byla stavba zkolaudována při několikanásobném překročení rozpočtu. Po krátké době – v roce 1783 - se přestala využívat a byla uzavřena. Znovu byla vysvěcena na základě žádosti děkana Antona Jackela 21. ledna 1803. Ten podal žádost na arcibiskupství na základě prosby několika význačných měšťanů. Při velikém požáru města 31. 3. 1873 kaple vyhořela na holé zdi. Následně byla opět obnovena a z této doby také pochází její současná podoba. Jediné, co nebylo obnoveno v původní podobě, je střecha. Původně totiž byla kaple zastřešena vysokou kupolí zakončenou věží. Nad vchodem byly další dvě malé věžičky. Poslední rekonstrukce proběhly v letech 1976 a 1993. V tomto roce byla kaple zbavena dřevomorky a dostala novou střechu s fasádou.

Zvon:

Zvon v kapli je vysoký 50 centimetrů o průměru 40 centimetrů. Je zavěšen na dřevěné stolici s výkyvem na provaz, který prochází na kůr. Odlil jej v roce 1769 zvonař František Frank z Prahy.

Na reliéfu v dolní části zvonu vidíme Pannu Marii s Ježíškem ve slavnostním šatu. Oba ve slavnostním šatu a korunou na hlavách. Na lemu zvonu je nápis: boheMIa proVInCIa beneDICatVr Vt InsIgnIs hVIVs InterVentV ploqVe sVerbanIo hospItlo IstI et totI.

Popis stavby:

Obdélníkový půdorys o délce stran 12 x 9 metrů se skosenými nárožími. Tyto jsou členěny pilastry. Na stavbě je hladký portál s uchy a s letopočtem 1778. Nad vchodem s nízkým štítem je umístěna zvonička s kopulovitou střechou.

Vybavení kaple:

Pochází z období po roce 1875. Na oltáři jsou tři dřevěné sochy – sv. Anna s Marií jako dívkou, sv. Jáchym a sv. Josef (drží v ruce 5 lilií) – vyrobené v Mnichově roku 1875 v dílně Mayer’sche Kunstansalt Wetsch u. Weidert. Mezi okny jsou po sádrové sochy Ježíše a Panny Marie od neznámého autora. Ze stropu je zavěšené mosazné věčné světlo (na svíčku) a na zdi u oltáře je zvonek s vahadlem a 150 cm dlouhým plátěným pásem. Na kůru je 19-i rejstříkové harmonium se dvěma klávesnicemi s nožním pohonem (dva pedály).

Nad kůrem je původní freska připomínající stavitele kaple. Jacob Haanl byl podle ní váženým měšťanem, protože zde používá titul senátor. Nápis zní: CAPELLA M HANC BEATAE ANNAE IACOBUS HAANL HONESTVS CIVITATIS VALLENSIS SENATOR FRIGI FECIT. QVAE FERO PRIDIE CALENDAS APRILIS INFAVSTO INCENDIO EXVSTA PVRSVS. OVOQVE EO IPSO ANNO RESTAVRATA ET AVGVRATA EST. (Kaple tisíckrát svaté Anny obnovil senátor státu i města Jacob Haanl. Nahrazuje první shořelou kapli. Postavena a vysvěcena za jeden rok.)

Najdeme ji na dolním konci Náměstí Republiky (dříve Brottmarkt), což je nejstarší část Jáchymova.  Původně za ní byla dvě náměstí (Agricolovo a Anenské), ale obě byla z větší části v padesátých letech zavezena hlušinou z uranových dolů Josef a Svornost. Navíc byla původní zástavba včetně staré radnice demolována a vzniklo tak nové náměstí Slovany.

Fotogalerie kaplí ve městě je zde: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Kaple_Jachymova/