Jdi na obsah Jdi na menu
 


EVANGELICKÝ KOSTEL SPASITELE

8. 5. 2015

112-evangelicky-kostel.jpgJáchymov jako jedno z center luteránství v Čechách po Bílé Hoře prošel komplexní rekatolizací. Na tomto nic nezměnil ani Toleranční patent Josefa II. Až po výzvě německého kancléře Bismarcka „Pryč od Říma“ se zde znovuobjevují protestanté. V roce 1901 byla v Karlových Varech zřízena stanice augsburského sboru a protestanté se objevují i v Jáchymově.

Vzhledem k neexistenci modlitebny si zdejší augsburský sbor nechal v roce 1904 vystavět podle návrhu architekta Paula Langera z Lipska pod dolem Josef II. nový kostelík se sborovým domem částečně v postsecesním, částečně v novorenesančním slohu. Roku 1906 byl kostelík vybaven varhanami, které vystavěla firma Jahn a syn z Drážďan. Nevelký kostel Spasitele díky svému umístění na terase z kvádrů působí nad údolím dominantně.

Po roce 1945 stavbu převzala Českobratrská církev evangelická. Po roce 1948 objekt chátral, na počátku sedmdesátých let se jednalo prakticky o ruinu. Až na počátku osmdesátých let bylo přistoupeno k celkové opravě budov. V této době byl původní sborový dům přeměněn na rekreační objekt církve a spřátelených organizací, např. skautů. Severní strana kostela byla osazena novorenesančními medailony Martina Luthera a Johanna Mathesia. Na západním průčelí modlitebny se nachází pamětní deska ke čtyřstému výročí narození Mathesia.

Počátkem devadesátých let dvacátého století o objekt pečovali Samuel a Milada Palánovi. Ti zde také v podkruchtí zřídili Mathesiovu pamětní síň.

Dnes je kostel kazatelskou stanicí farního sboru v Nejdku a pravidelně se zde pořádají bohoslužby.

Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Evangelicky_kostel_Spasitele