NEEFE JOHANN /29.8.1499 - 7.7.1574/
Narodil se 29. srpna 1499 v Chemnitz (Saská Kamenice). Společně s Agricolou studoval v Lipsku i Bologni. Doktorem medicíny byl promován na univerzitě ve Ferraře roku 1525. Poté vystřídal Magna Hundta na místě městského lékaře v Jáchymově. Zde setrval deset let. Později se stal dvorním lékařem saského vévody a kurfiřta Moritze von Sachsen, saského kurfiřta Augusta von Sachsen a pro svou proslulost léčil ve Vídni i císaře Ferdinanda I. Na překážku mu tedy nebylo ani jeho lutherské vyznání. Zároveň je znám i pro svou nadační činnost.
V souvislosti s Jáchymovem je významné, že zachoval popis výhod, ale hlavně povinností městského lékaře. Podle jeho zápisků víme, že městský lékař měl roční plat sto zlatých, sedm fůr dřeva na otop a byt zdarma. A dodává, že „se mu dařilo u nich bohudík šťastně a dobře“. Povinnosti shrnul do šesti bodů:
- Opatrovat nemocné obyvatele, poskytnout jim pomoc i radu a předepsat jim recept pro lékárnu
- Nedělat žádné rozdíly mezi chudým a bohatým
- Navštěvovat chudé nemocné ve špitálu
- Pomoci i těm, kteří mu nemohou poskytnout odměnu a být v těchto případech spokojený s městským platem
- Bez vědomí městské rady být vzdálen nejdéle dvě noci, s výjimkou případů, kdy je potřeba pánům Šlikům a jejich lidu a manželkám
- V každém ohledu se chovat tak, jak přísluší městskému lékaři.
Neffe obhajoval léky a léčiva jako Bohem dané a pacientům se snažil pomáhat i psychicky. Obhajoval totiž právo lidí, obracet se na lékařskou vědu i proti názoru církve. Církev totiž odsuzovala lékaře – přírodovědce. Např. teolog Nikolaus Selneccer silně kázal proti takovýmto lékařům.
K jeho dílům patří: Autobiografie, Spis o moru a zápisy císařských rozhovorů ze dvora Ferdinanda I.
Neefe zemřel 7. července 1574 v Drážďanech.
Foto: Johann Neffe, olej na mědi, konec 16. st., Schloßbergmuseum Chemnitz