Jdi na obsah Jdi na menu
 


HUNDT - MAGNUS D.J. /?1449 - 3.5.1519/

20. 10. 2015

Narodil se pravděpodobně v roce 1449 v Magdeburgu a studovat začal poměrně pozdě. Maturoval až v roce 1433. Poté jsou o něm zmínky až z roku 1499. Před tímto rokem byl děkanem Fakulty umění a právě v tomto roce byl jmenován rektorem univerzity. Jeho zájmy a vzdělání byly poměrně široké, o čemž svědčí i to, že v roce 1510 získal doktorát z teologie. A při tom byl sedm let osobním lékařem Šliků a městským lékařem v Jáchymově.

Z doby jeho působení v Jáchymově pochází spis Regiment proti souchotinám (vydáno 1529). Byl přesvědčen, že souchotiny jsou léčitelné dieteticky a hlavně, pokud jsou včas rozpoznány. Zajímavé je, že ve své práci vycházel z osobních zkušeností a o pomoc a spolupráci žádal i jáchymovské horníky. Jeho spis tak obsahuje detailní popisy jednotlivých fází choroby a vysvětlení, která jsou podpořena anatomickým zkoumáním. Při těchto popisech již používal termín antropologie, proto je společně s Otto Casmannem považován za zakladatele moderní antropologie.

Během svého života byl znám také jako Magnus Hund a Magnus Canis (německy a latinsky Velký pes).

Jeho dílo obsahuje čtyři spisy medicínské, gramatické spisy, komentáře ke sv. Augustinovi a Pierre Lombardovi a různé filosofické práce.

Zemřel 3. května 1519 v Míšni.