Jdi na obsah Jdi na menu
 


CRIGINGER JOHANN /1521-1571/

27. 7. 2012

Johann Criginger se narodil v Jáchymově roku 1521. První zmínka o něm pochází z roku 1538 z imatrikulační listiny univerzity ve Wittenbergu, kde byl promován na magistra svobodných umění. Studoval i na univerzitách v Lipsku a Tübingenu. Od roku 1547 působil ve Žluticích jako kazatel hraběte Lorenza Šlika. Zabýval se literární tvorbou, kartografií a teologií. Zemřel 27. prosince 1571 v Marienbergu, kde byl farářem.

Zachovala se jeho kartografická práce, i když nevíme, kolik map celkem vytvořil. Jeho mapa Čech, Moravy a Slezska se dochovala v atlase Theatrum Orbis terrarum antverpského kartografa Abrahama Orteliuse z roku 1568. Zajímavostí této mapy je to, že ji Criginger kreslil doma, aniž by kamkoli cestoval. Na mapě je také uveden titul Bohemiae regni nova chonographica Descriptio.

Výtisk mapy, který sloužil Orteliovi za předlohu pro jeho atlas se dochoval ve dvou exemplářích. Ty jsou uloženy v salzburgské knihovně a v knihovně Strahovského kláštera v Praze.

Mezi jeho další díla patří mapa Saska z roku 1567 vytvořená pro kurfiřta Augusta a dvě Biblická dramata věnovaná výuce důvěry v Boha a zbožnosti.