Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁLESÍ

Mezi nejstarší osídlená místa na Jáchymovsku patří část Jáchymova zvaná Zálesí (Werlsgrün, Wörlsgrün). Vznik je datován na počátek 13. století v souvislosti s osídlovacím úsilím kláštera v Teplé. Werlsgrün byl nejseverněji položenou osadou a zároveň i nejvýše položenou. Již v roce 1386 je ale osada opuštěna podobně jako nedaleký Konradsgrün (Jáchymov) nebo Hagenau (Suchá). Šlo totiž o osady ve větší nadmořské výšce, tudíž se zde nedařilo naplnit zemědělské cíle. Znovuosídlen byl po založení Jáchymova, kdy s nedalekým Maria Sorgem (Mariánská) zajišťoval zemědělské zázemí nového města. Zde konkrétně šlo hlavně o chov dobytka. Rozvoj osady je potom spojen s dolem Eva Apfelbaum ve svém sousedství. V šestnáctém století šlo o bohatý stříbrný důl.

V roce 1847 zde stálo 13 domů s 98 obyvateli a v roce 1850 se Werlsgrün stal osadou Jáchymova. Po uzavření dolu Eva Apfelbaum se obyvatelé vrátili k chovu dobytka, pastevectví a lesním pracím.  V roce 1930 zde žilo 69 stálých obyvatel.

Zánik osady přinesly události po II. sv. válce. V roce 1948 byla osada oficiálně přejmenována na Zálesí. V roce 1961 se Zálesí stalo místní částí Jáchymova a tou bylo až do svého zániku 1. 1. 1974. Ze Zálesí dnes stojí pouze jeden dům a v jeho blízkosti zahrádkářské chatky.

Hlavní ránu osídlení tohoto místa uštědřily Uranové doly. Nejprve došlo ke zprovoznění dolu Eva a na místě středověkého dolu Ochsenbusch k založení dolu Adam. Sloučením těchto pracovišť s dolem Eliáš vznikl největší průmyslový komplex tehdejšího Československa. Eliášské údolí zavalily mohutné odvaly a přítomnost civilních osob zde byla nežádoucí.

Po ukončení těžby uranu budovy na čas osiřely. V rámci akce na zahlazení stop po vězeňských táborech na Jáchymovsku, zde došlo k zajímavé situaci. Bylo rozhodnuto, že opuštěné budovy převezme ONV Most a ten zde zřídí Školu v přírodě. Na místě dílen tak vznikly učebny, nad těžní jámou byla ze strojovny přestavěna tělocvična a z vězeňských baráků se staly ložnice, kuchyň a jídelna. Tato ŠvP fungovala ještě počátkem devadesátých let minulého století. Poté byly budovy opuštěny, rozkradeny a dnes jsou zde pouze jejich torza.