Jdi na obsah Jdi na menu
 


NOVÉ MĚSTO

3. 5. 2012

Dnešní osada Jáchymova byla původně s největší pravděpodobností pevnou částí Jáchymova. První stavby se u hradu Freudenstein začaly objevovat v sedmnáctém století. A i když je první písemná zmínka o Novém Městě jako o vesnici až z roku 1654 (Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 vydáno: Praha, Český statistický úřad, 2006.), Johann Gottfried Sommer ve svém díle Das Königreich Böhmen (vyšlo v Praze 1847) uvádí, že hrad Freudenstein leží uprostřed města, kdy ve starší části je kostel a další významné budovy a druhou část tvoří Nové Město, které bylo za Třicetileté války zle pobořeno Švédy. Navíc je Nové Město (Neustadt) zakresleno i na nejstarší mapě Jáchymova z roku 1556.

V polovině dvacátého století, kdy bylo Jáchymovsko uzavřenou oblastí, zde rostou chaty špiček komunistického režimu a po otevření oblasti i rekreační objekty řady průmyslových objektů.

Dnes je v Novém Městě evidováno 118 adres a podle posledního sčítání obyvatelstva zde žije 49 trvale bydlících osob. Prakticky je Nové Město rozděleno na dvě části, kdy dolní část tvoří samotná historická část, a horní zabírají původní ubytovny pro horníky Uranových dolů. Ty jsou dnes vesměs proměněné na rekreační objekty a hotely.