Jdi na obsah Jdi na menu
 


LÁZEŇSKÉ DOMY

22. 8. 2012

Dům pekaře Kühna na dnešním Náměstí Republiky č.p. 282. První lázeňský dům ve městě. Lázně zde provozoval Dr. Leopold Gottlieb. Sem donášel Prennig ve štoudvi na zádech vodu z dolu Werner (dnes Rovnost). Pro veliký zájem vodu později přivážel koňský povoz, protože Prennig by se pro veliký zájem musel uběhat.

Agricola - první státní lázeňská budova postavená v letech 1906-1911 podle projektu c.a k. dvorního stavitele Zottera pod názvem Lázeňský ústav pro léčbu radiem. Do dvorany byly z dolu Werner svedeny Štěpovo prameny používané k pitným kůrám. Sto let se dům jmenoval jednoduše Lázeňská budova, dnes Aquacentrum Agricola. Pro mne poněkud nepochopitelná změna. Proč se nejmenuje po Ing. Josefu Štěpovi, který zkoumal prameny, lázně propagoval, zakládal a vědecky obhajoval? Proč se jmenuje po jistě významné osobě, která je ale považována za zakladatele moderní geologie? Vždyť Agricola byl sice městský lékař, ale věnoval se hlavně hutnictví a geologii.

Radium Palace - nejkrásnější lázeňská budova postavená v klasicistním slohu za pouhé dva roky. Projekt Gustava Brinnigena byl realizován stavitelem Burianem v letech 1910 - 1912. Popud ke stavbě vydala Vídeňská akciová společnost v čele s hrabětem Arnoštem Tarrouca kvůli kapacitní nedostatečnosti Lázeňské budovy. Původní název hotelu zněl Radium Kurhaus a ve své době patřil mezi deset nejluxusnějších hotelů Evropy.

Elektra - vznikla  mezi světovými válkami spojením dvou domů (Elektra a Mignon) postavených kolem roku 1900. Krytým průchodem je propojena s LD Curie.

Dagmar - první český lázeňský dům postavený v roce 1913.

Astoria - vznikla spojením Mariánského domu s vilami Seidl a Astoria. Původně před ní stála kaple sv. Barbory.

Praha - původně továrna na dřevěné hračky z roku 1902. Později sanována pro potřeby lázní jako Hotel Miracle. Krytým průchodem je spojena s LD Curie.

Curie – sanatorium poskytující komplexní péči postavené v roce 1992. Společně s lázeňskými domy Praha a Elektra tvoří jeden komplex.

Jitřenka - vila z roku 1929 sloužící jako depandanc Akademika Běhounka. Krytou chodbou je spojena s LD Běhounek.

Dalibor - vila z roku 1930 se stejným využitím jako Jitřenka.

Lužice - vznik v roce 1932 spojením dvou domů. V době těžby uranu zde byla speciální policejní stanice pro vyšetřování vězňů, kteří se pokusili o útěk nebo z přípravy útěku byli podezřelí. Mezi vězni se budově přezdívalo Sing-Sing.

Akademik Běhounek - dominanta lázeňské části města postavená v roce 1975. Budova je postavena jako komplexní sanatorium se šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími.

Penzion M - panelový dům ve střední části města. Pouze pro potřeby ubytování. Veškeré služby včetně stravování zajišťuje Akademik Běhounek.

Tolar - obchodní srdce lázní. Původně stejnojmenné obchodní středisko.

Hotel Haus Regrus - dříve Haus Hippmann. Původně Hotel Terminus. Později využíván lázněmi, v přízemí sídlila CIS – Cestovní informační služba s prodejnou suvenýrů. Dnes soukromý hotel.

Slavia - dnes soukromý dům.

Union - dnes soukromý hotel.

Blaník - dnes soukromý dům.