Jdi na obsah Jdi na menu
 


Devítkové roky

23. 7. 2019

1949

K 1. lednu byl v rámci nového vytyčení krajů zřízen Okres Jáchymov. Byly k němu přičleněny i některé obce ze sousedních zrušených okresů. Jáchymov se tak stal okresním městem pro 46 obcí, sídlilo v něm 25.719 obyvatel a zabíral 43.327 hektarů. Pod Jáchymov nově spadaly obce a města – Abertamy, Arnoldov, Boč, Boží Dar, České Hamry, Damice, Dlouhý Grün, Dolní Žďár, Háj, Horní Blatná, Horní Halže, Hanušov, Hluboký, Horní Žďár, Hroznětín, Hřebečná, Jáchymov, Jakubov, Jelení, Kfely, Kovářská, krásný Les, Kryštofovy Hamry, Léno, Lípa, Loučná, Louka, Maroltov, Měděnec, Merklín, Moříčov, Oldříš, Ostrov, Osvinov, Pernink, Plavno, Popov, Potůčky, Pstruží, Rýžovna, Srní, Stráž nad Ohří, Vejprty, Vojkovice, Vrch a Vykmanov.

V dubnu byl vydlážděn chodník od hotelu Praha až po restauraci Beseda na dolním okraji náměstí. Byla přitom použita mozaiková dlažba, která ale stačila jen k hotelu Union. Dále potom byla použita dlažba vytrhaná a upravená z toho samého chodníku.

V červenci v Jáchymově zasedal Státní soud pod vedením dr. Jaroslava Blažka, který řešil krádež rudy a její předání americké výzvědné službě. Obviněným byl bývalý důstojník Wehrmachtu Hocke, který po propuštění ze zajateckého tábora v SSSR pracoval v Jáchymově jako číšník a později v Uranových dolech. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven v Praze – Pankráci.

V Jáchymově a okolí jsou založeny pracovní tábory – Vykmanov I. a Vykmanov II. (1. březen), pro doly Eva a Adam (4. květen), Eliáš I. (29. červenec), Rovnost (15. září) a Svornost (4. prosinec).

1959

V tomto roce v Jáchymově trvale bydlí 7078 obyvatel. Těm slouží dvě zdravotní střediska (gynekologie, pediatr – MUDr. Horáková, stomatolog – MUDr. Neubert, 2x obvodní lékař – MUDr. Blažek a MUDr. Gregor, 2x porodní asistentka. Další zdravotní středisko provozují pro své zaměstnance Jáchymovské uranové doly.

V únoru byl u hotelu Můstek otevřen nový skokanský můstek. Při té příležitosti se konaly 22. února závody. Velkou cenu Jáchymova společně s putovním pohárem získal reprezentant ČSR Kubica.

Lázně tvoří domy Radium palace, Astorie, Praha, Elektra, Libuše a Union. Plánuje se odkoupení penzionů a dalších budov pro potřeby lázní. Hotel Praha byl otevřen po rekonstrukci k 1. červenci.

Dne 27. září byl hotel Můstek předán jako rekreační objekt dolu Nástup u Prunéřova. Stejného dne byla chata Jezírko u Městského rybníka předána elektrárnám Sokolov rovněž jako rekreační objekt.

Na Panorámě bylo brigádnicky vybudováno nové koupaliště a fotbalové hřiště. U Staré školy bylo zřízeno veřejné kluziště. Od 1. listopadu v Jáchymově sídlí Dětský domov se zvýšenou výchovnou péčí, který sídlil v budově bývalé školy vedle kostela sv. Jáchyma pod dolem Svornost.

V souvislosti s těžbou uranu jsou zrušeny tábory Eliáš (po uzavření dolu k 1. květnu) a Ústřední tábor Bratrství (31. říjen).

1969

Tohoto roku se městu dařilo hlavně na poli vědy a kultury. Oproti tomu se doslova „zbláznilo“ počasí. Zatímco v polovině dubna padal sníh (na Klínovci půl metru), v květnu bylo třicet stupňů nad nulou. Na konci května ale opět padal sníh a takové zvraty probíhaly po celý rok.

Dne 25. května se do města vrátily knihy Latinské knihovny, které do této doby byly v Muzeu knihy ve Žďáru nad Sázavou. Byla pro ně zřízena nová expozice v Městském muzeu, které bylo při této příležitosti Národním technickým muzeem a Ústřední musejní radou při Ministerstvu kultury vyhlášeno jako nejlepší specializované muzeum na území ČSR. Muzeum v této době vedl PhDr. Jan Urban. Rovněž byla připravována stavba dalšího muzea, konkrétně Muzea atomového věku. Jeho zřízení podporovalo Národní technické muzeum a Uranové doly. Proto město vyplatilo Ing. Arch. Vydovskému 25.000 Kč za projekt a model budovy, která se měla začít stavět v roce 1970 na úpatí Zámeckého vrchu. Odhadované náklady byly 10.000.000 Kč, protože součástí mělo být i zpřístupnění části podzemí. V tomto roce byla také novou fasádou a střechou ukončena rekonstrukce radnice. V Kremnici byla zadána ražba šlikovského dvojtolaru, jakožto suvenýru při oslavách 450 let vzniku této mince.

Odehrála se i neobvyklá událost, a to stávka horníků „těžících“ léčivou vodu na dole Svornost. Ti žádali, aby jejich nároky byly zařazeny do stejné kategorie, jako nároky horníků Uranových dolů. Jejich požadavkům bylo vyhověno v plném rozsahu. Budovy bývalého dolu Adam přestala využívat Mototechna jako svůj velkosklad a převzal je podnik PČP Nejdek (česárna příze). Z toho pramenila obava ohledně zaměstnanosti žen ve městě, protože Nejdek poskytoval vyšší platy než podniky přímo v Jáchymově.

Pozornost vědecké obce se na Jáchymov upřela ve dnech 20. – 24. dubna, kdy se zde konalo Radiologické sympozium.

Dne 23. prosince vyhořela do základů původní hájovna u Klobouku. Lesník Fischer stihl zachránit svůj osobní majetek, ale budova shořela, protože se kvůli sněhovým návějím na místo vůbec nedostaly hasičské vozy.

1979

Tento rok se nesl ve znamení výstavby a sportu. Za účasti 128 závodníků ze třinácti států se na Eduardu konal Světový pohár biatlonistů. Pro potřeby XXII. Olympijských her v Moskvě (1980) byly v jáchymovské pobočce podniku TESLA vyrobeny dvě telefonní ústředny.

Na Neklidu byly vybudovány nové lyžařské vleky a zahájena byla stavba skládky komunálního odpadu při bývalé silnici na Popov a Mariánskou.

V lázeňské části byla zahájena stavba prodejny Ovoce a zelenina (dnes kavárna a prodejna Lázeňských oplatek). Ve střední části města byla slavnostně zahájena stavba nového zdravotního střediska, jehož otevření bylo plánováno v roce 1982.

Z dolu Svornost byla zahájena ražba nové odvodňovací štoly Nová Svornost. Štola ústí na povrch pod čističkou odpadních vod v sousedství zasypané jámy Leopold.

1989

Rok převratných změn, a přesto pro město relativně klidný rok. Konečně bylo zprovozněno nové zdravotní středisko nad panelovými domy. Kromě starého režimu ve městě oficiálně skončilo Koupaliště Panoráma dále nazývané jen Nádrž Panorama. Oproti tomu bylo veřejnosti otevřeno minigolfové hřiště u Lesní kavárny.

Dne 13. října svou činnost v Jáchymově ukončil podnik TESLA, který se přesunul do nově postaveného areálu v Ostrově.

1999

V květnu bylo vydlážděno parkoviště u Kulturního domu a upraveno jeho okolí. V červnu došlo k malému propadu povrchu u bývalé prodejny obuvi. Proběhly drobné oslavy sta let „Staré“ školy a čtyřicetipěti let školy „nové“. V srpnu mohlo 2849 obyvatel pozorovat zatmění Slunce. Oproti tomu bylo v Ostrově zataženo a na Božím Daru hustá mlha.

V souvislosti s pamětí není bez zajímavosti, že šlo o dvacátý rok zaznamenaný v kronice města Mgr. Oldřichem Ježkem.