Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠTOLA ČÍSLO. 1

21. 10. 2013

Autor fota: Jaroslav Ochec

Ražba této, pravděpodobně průzkumné, štoly v těžebním poli Svornosti byla zahájena 1.7.1952. Štola je dlouhá zhruba 260 metrů a čelby bylo dosaženo 1.9.1952. Ve vzdálenosti 178 metrů od portálu najdeme rozrážku o délce zhruba padesát metrů. Tato rozrážka zachycuje středověké práce na žíle Evangelist ze které se získávalo hlavně stříbro. Touto žílou chodba prochází ve vzdálenosti cca. 190 metrů od vstupního portálu. 1.12.1953 byly razicí práce ve štole zastaveny na dnešní čelbě jižní sledné chodby. Štola je propadem spojena se středověkou štolou Vysoká jedle (nezaměňovat s dolem Vysoká jedle) jejíž portál je o čtyřicet metrů výše ve stráni.

Součástí štoly jsou i původní katry - mříže zabraňující útěku vězňů. na jedenáctém metru je katr svařen z důlních kolejnic a na dvacátémpátém metru je svařen z vodovodních trubek.

Práce na otevření štoly zahájil v polovině devadesátých let dvacátého století Hornický spolek Barbora v čele s Libuší Rudolfovou. Ten plánoval vybudování Hornického skanzenu. Spolek získal od města pozemky a od Diamo SUL Příbram štolu. Byly zahájeny vyčišťovací práce a byl částečně obnoven vstupní portál. Tyto práce se děly za absolutního nezájmu radnice v Jáchymově. Pro nedostatek financí byly nakonec veškeré práce zastaveny. V roce 2005 štolu přebírá Krajský úřad Karlovarského kraje. Ten následně štolu pronajímá Muzeu Sokolov, které dokončilo rekonstrukční práce a objekt štoly i s expozicí opečovává dosud.

Otevírací doba:
listopad - duben zavřeno
1. květen  – 31. říjen  Po – Ne 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod. 
V případě příznivých klimatických podmínek bude štola č. 1 Jáchymov přístupná i během měsíce listopad pouze ale po předchozí domluvě pro skupiny minimálně 5 osob na telefonním čísle 601 289 121 
Vstupné:
děti, studenti, důchodci, ZTP          40 Kč
dospělí                                      60 Kč
rodinné (2 dospělí + max. 3 děti)   140 Kč
školní výpravy                                 30
skupinové (minimálně 10 dospělých)  50 Kč / 1 osoba